Zicht op Haringcarspel Corbijn zag staan, liep ze even naar hem toe met de vraag of hij even langs wilde komen; Groenhart reageerde zakelijk- komisch: "Ik ben geen vrachtrijder!" Hij had er kennelijk wel ervaring mee dat je een vrachtrijder ongeveer alles kon vra gen. Toch was hij natuurlijk alleszins bereid om wel even langs te komen. Ergens eind jaren veertig viel ik een keer van een steile trap, met mijn nog geringe mannelijkheid bovenop een kraan! Ik herinner me - vrij gemakkelijk - dat ik daarna in het geheel niet meer kon plas sen! Dokter Groenhart kwam toen wel Deze heren en één dame vormen de organisatie-commissie van een Fancy-Fair; enkele malen op bezoek om dat euvel te als derde van rechts staande ziet u Jan Hagenaar en een opvallende verschijning is - verhelpen. Ik herinner me duidelijk de naast de dame - de rokende heer in het gezelschap: dokter Groenhart! donkere ogen waarmee hij mij aankeek en me aanspoorde tot datgene wat hij veel andere kinderen juist had afgeleerd! Of hij daarbij ook hypnose toepaste, weet ik zelf uiteraard niet. Maar het moet wel gelukt zijn! Ook had ik in één van die jaren roodvonk en werd afgezonderd op een koud zolderkamertje. Daar werd, voor de warmte, een petroleumstel neergezet met ringen erop. Bij een bezoek van de dokter wilde ik even bescheiden terugdeinzen, maar ging pardoes op het verhitte ringenstelsel zitten. Het vervolg weet ik niet meer, maar ik denk dat Groenhart dat toch wel een komische act gevonden heeft. Het moet ook in die late jaren 40 geweest zijn dat hij niet De Goede, maar onze buurman Haulo om een taxi belde om hem dwars door vele sneeuwhopen naar een patiënt in Waarland te rijden. Henk Haulo vroeg vervolgens weer mijn broer Giel om hem daar bij te assisteren. Giel herinnerde zich heel goed hoe ze vele malen moesten stoppen om de weg vrij te maken. Groenhart was dan vaak als eerste reeds aan het schep pen. Op de Oosterdijk, ter hoogte van de begraafplaats, gleed Henk met zijn auto iets bezijden de weg, waarop Groenhart heel attent reageerde met: "ho, ho, daar moet ik niet wezen!" Enkele huizen bij ons vandaan woonde de redelijk welgestelde bollenkweker Klaas de Geus-Troost. Toen hij van dokter Groenhart een rekening kreeg, waarop o.a. vermeld stond: Diversen f 25, wilde hij - volgens zijn zoon Dirk de Geus - beslist weten waar dat op sloeg. Toen hij dat aan Groenhart vroeg, antwoordde deze: "Boorwater en dat is hartstikke goedkoop!" Klaas de Geus had een poosje daarna weer medische klachten, liet de dokter komen en sprak de econo- misch-bewuste zin: "Ik hoop dat hij me weer boorwa ter voorschrijft, want daar heb ik nog f 23,50 van staan." Jan Hagenaar wist zich ook nog te herinneren dat hij eens in de zeven weken het gezin De Kraker als klant had. Mijn vader, Jan de Kraker, reed voor wel zeven bakkers het meel; dat waren dus zijn klanten en dan was de wederdienst dat je ook hun klant werd en zo hadden wij dus zeven bakkers. We hadden echter maar één dokter! Dokter Groenhart uiteraard en die had weer een goede klant aan ons: een groot gezin, waar tamelijk vaak doktershulp nodig was. Allereerst ver moed ik dat ik zelf onderwerp ben geweest van één van zijn eerste verloskundige ingrepen: september 1940. Van na de oorlog herinner ik me diverse stops voor onze deur van Groenhart in sportieve auto's en om iedereen tegelijk te waarschuwen, riepen we dan: de Pil, de Pil! U ziet hier de beroemde sportvereniging van Dirkshorn U.D.I. opgesteld achter de serre van de Pastorie. Deze serre werd door dokter Groenhart ook gebruikt als behandelruimte. Ik herinner me dat ik ooit meemaakte hoe daar de oren van een oudere heer werden schoongespoten. Toen mijn moeder op een dag om welke reden dan ook een doktersbezoek wenste en hem bij onze buren mei 2019 7

Zicht op Haringcarspel | 2019 | | pagina 9