Vanuit die garage herinnert Jaap de Goede zich ook nog dat Groenhart een keer de garage binnenkwam, juist op het moment dat Jaap, onder een auto liggend, een redelijk duidelijke vloek slaakte. Zijn klus wilde namelijk niet lukken, maar Groenhart hoorde het en reageerde opgewekt: 'Dat zou ik nou ook zo graag eens willen zeggen, als me iets niet lukt, maar dat kan ik natuurlijk niet doen'. Volgens Jaap mocht hij heel graag in de garage komen en waste hij dan zelf zijn auto. Later had hij een 2-cylinder grijze Panhard Dyna, welke u hieronder in beeld ziet. Hij reed, volgens Jaap, daarmee de Tulpenrally die hij toen niet won. Hij reed daarmee ook Luik-Rome Luik met het echtpaar Kokkes en die wonnen zij wel. We zijn dan echter al in het jaar 1950; laten we eerst de jaren '40 afmaken. Zoals we al zagen, heeft hij zijn verdriet om alles dat hij was kwijtgeraakt, in de Pastorie proberen te verge ten. Dat lukte maar ten dele, want na de vele loftuitin gen direct na de bevrijding kwamen er ook minder leuke benaderingen. Deze lagen vooral op financieel gebied: zo werden hem bijv. de door zijn vervangers gemaakte kosten, achteraf nog gepresenteerd. Ook de belastingdienders wisten hem nog heel goed te vin den. Toch slaat hij zich er, met veel optimisme en vindingrijkheid, doorheen. Zo verkoopt hij bijvoor beeld grond dat hij van zijn vader had geërfd, een stukje land waar nu de Damstraat loopt en in 1948 ook nog een stuk ten behoeve van het sportcomplex. Met dat laatste sloeg hij twee vliegen in één klap, want stimuleren van de sportbeoefening had zijn hart en daar stopte hij dus ook veel energie in. De feitelijke gegevens kreeg ik van Nan Tijsen, die zijn bijdragen hierover in het gemeenteblaadje, onder de naam 'Kaik een Kiek', welwillend afstond. Hij schrijft daarin: de kruitdampen van de Tweede Wereldoorlog zijn nog amper opgetrokken als op 18 juni 1945 de oprich tingscommissie van Stichting Sportpark Dirkshorn en Omgeving bijeenkomt. Naast voorzitter J. v. d. Sluis is o.a. dokter P Groenhart aanwezig. Op de volgende vergadering, in juli '45, wordt Groenhart zelfs tot voorzitter verkozen. In de jaren hierna wordt langzaam maar zeker toege werkt naar een sportcomplex met velden, een zwem bad en een kleedlokaal. Dit laatste werd opgebouwd met stenen, die nota bene afkomstig waren van het verbrande huis van de dokter. Ze waren voor 3^ cent per stuk gekocht en langdurig afgebikt door de jeugd van Dirkshorn.Velen zullen aangename herinneringen hebben aan de kleedruimte op bijgaande foto, al was het misschien alleen al om de snoepverkoop door het middelste raam, bij alle soorten van sportevenementen en andere festiviteiten. Op zaterdagavond was deze ruimte bovendien een ideale gelegenheid om voor weinig geld een heerlijke douche te nemen. Voordat hier de sport kon worden bedreven, werd er al wel gevoetbald, maar dan op een provisorisch veld achter garage de Goede. Jaap de Goede en Nan Tijsen herinneren zich hoe daar de voetbalclub uit Schagen, de Schagen Racing Club (SRC), zou aantreden voor de kampioenswedstrijd. Dirkshorn had in Schagen al met 1-0 gewonnen en voor de beslissende return hadden ze een 'mental coach' aangetrokken in de persoon van niemand min der dan dokter Groenhart. Jaap: "Hij vatte zijn taak serieus op, gaf aanwijzingen en trainde ons. Na de training gingen we met zijn allen naakt onder de douche, hij ook! Daar keek je wel even van op. Een uur voor de wedstrijd verzamelde hij ons, in de garage van bakker Hagenaar, sprak ons nogmaals toe, waarbij hij dwars door je heen keek. We verloren die wedstrijd wel, maar we hadden heel wat beleefd. Hij voetbalde zelf ook, was spil en had een strak schot! Hij was heel sportief". Aldus Jaap de Goede, terwijl zijn overbuurman Jan Hagenaar, thans reeds in de negentig, maar nog altijd klandiziebewust, daarop aanvulde: "Na de wedstrijd trakteerde hij midden in de bakkerij de hele ploeg op een koek". Het echtpaar Hagenaar-Koning kreeg in 1947 hun eerste kind. Geheel onderdanig vroeg Jan aan Groenhart: mag ik nu nog wel roken? Hierop rea geerde Groenhart spontaan met: "Moet je doen, dan went dat kind alvast aan de 'normale' lucht". Zicht op Haringcarspel Het echtpaar Groenhart met het echtpaar Kokkes, winnaars van Luik-Rome-Luik. Geheel rechts dokter Groenhart. mei Eindelijk de sportaccommodatie die zeer gewenst was.

Zicht op Haringcarspel | 2019 | | pagina 8