De Eeuwige Dokter Groenhart (IV) Door: Daan de Kraker Deel III eindigde met de periode direct na de oorlog waarin hij met gemengde gevoelens terugkeek op de oorlogstijd, maar ook vooruit kijkt met bijvoorbeeld de bouw van de nieuwe dokterswoning, ook wel bekend als de 'Schoenendoos'. Maar eerst nog even terug naar het laatste oorlogsjaar. De jaren 1944-1945 Als aanvulling op het verhaal van Eduard geef ik enkele citaten uit het boek 'Verzet in West-Friesland', dat ik van oud-garagehouder Jaap de Goede te leen kreeg. Deze citaten bevestigen zijn verhaal op diverse punten. Reeds in mei 1940 was er een groot aantal evacuees in Harenkarspel, met name vanuit Amersfoort, dat aan huisvesting geholpen moest worden. In de loop van de tijd werden de evacuees door onderdui kers vervangen. Het betrof dan vaak mannen die zich onttrokken aan tewerkstelling in Duitsland, militairen die waren opgeroepen, enz. Voor hen moest huisves ting geregeld worden, maar ook voedsel, dus bonkaar ten. Daarin was Piet Borst uit Tuitjenhorn zeer actief, hij was LO-leider van Harenkarspel (LO: Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers)Onder zijn leiding werden soms wel 1000 bonkaarten per maand aan ongeveer 400 onderduikers in de gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen verstrekt. Daarbij zal Piet Groenhart zeker zijn rol gespeeld hebben. Begin 1944 werd de onderduiker Scherpenzeel bij de familie Groenhart geplaatst. Hij zou een ontsnapte gevangene uit Vught zijn. Al spoedig werd hij door dokter Groenhart ingezet bij de distributie van bonkaarten. Piet Borst vertrouwde hem echter niet. Toen hij Scherpenzeels gangen liet nagaan werd ontdekt dat deze vele bonkaarten verduisterde en op de zwarte markt verhandelde. Scherpenzeel, die eigenlijk Pieter Hoogland heette en uit Haarlem kwam, had toen al kennis van verschillende illegale acties vergaard. Toen Scherpenzeel merkte dat zijn ontmaskering aanstaande was, heeft hij nog met een dreigtelefoontje geprobeerd de hele illegaliteit plat te leggen. Groot alarm dus en de gehele LO dook onder. In die nacht hebben districtsleider Jan Sinnige en Piet Groenhart de verdachte onder handen genomen. Tenslotte viel hij door de mand, bekende alles en werd opgesloten in een kamer bij de dokter. Daaruit wist hij te ontsnappen, werd in Koedijk achterhaald en opnieuw vastgezet. De kamer waarin hij weer werd opgesloten was echter geen gevangeniscel, zodat hij kort daarna alweer kon ontsnappen. Jan Sinnige en Jan Beemsterboer hebben hem nog geprobeerd op te vangen bij de Velser pont, maar dat liep slecht af. Zij werden beiden gearresteerd op de vroege zondagmor gen van 23 april 1944. Jan Beemsterboer kwam na ruim een maand, de dag voor D-Day, al vrij. De andere Jan keerde, na vele ontberingen en martelingen én een sprong uit de gevangenentrein naar Duitsland, terug en wel precies op de dag dat de woning van dokter Groenhart in brand werd gestoken: 30 septem ber 1944. Tot zover de citaten uit bovengenoemd boek. Uit 'De Vliegende Hollander' - uitgegeven na de bevrijding, als laatste van een reeks illegale bladen - citeer ik vanuit Het Logboek enkele berichten: 7 Mei '44: Dr. Groenhart moet, door achtervolging van de S.D., onderduiken. Eenige angstige uurtjes op Dirkshorn. (dit betreft zeer waarschijnlijk de dag van de door Eduard Paarlberg beschreven vlucht van het dokters echtpaar, door de Ringvaart naar de boerderij van Paarlberg; DdK) 30 Sept. '44: Uit wraak over een aanslag op de spoor brug in Waarland wordt door een stelletje S.D.-boeven het huis van Dr. Groenhart in brand gestoken. 'n Wreed gezicht in den donkeren avond. 3 Zicht op Haringcarspel Van de brand van het huis van dokter Groenhart ontvingen wij van Jaap Smit uit Voorschoten de bovenstaande foto en de twee foto's op de volgende pagina. mei 2019

Zicht op Haringcarspel | 2019 | | pagina 5