Zicht op Haringcarspel Ook kan ik me nog herinneren dat een halve broer van grootvader en een halve neef van m'n moeder werden begraven. Er ging er wel 30 glazen- en jacht wagens achter elkaar naar de begraafplaats opValkkoog. Er stonden twee paarden bij ons op stal; de een was Jet en de ander was Freul. Ouwe Witte, de ploeger, kwam 's morgens om 5 uur de paarden te voeren en te ros sen; Hij was een ouderwetse Zeeuw. Het was 1923 en de meiden begonnen toen met korte rokken te lopen. Hij zei "de hoeren in Terneuzen lopen er knapper bij als de meisjes hier". Zijn dochter Lena heb ik niet anders gekend als met hele lange rokken. Ze is later getrouwd met Piet, een haringventer, die kon je uren ver al horen schreeuwen "nieuwe haring". Een keer in het jaar hadden wij het schoolfeest, naar Schoorl en Bergen; soms waren er vijftig wagens ach ter elkaar. Dat was een hele optocht, krentenbroodje en limonade in de speeltuin van Bruin (Duinvermaak), en hardlopen bij het duin neer, en dan met het tram metje van Bergen naar Bergen aan Zee, en dan maar zingen en pootje baden aan het strand. Speeltuin Duinvermaak in Bergen. Ook moest je vroeger fietsen leren. Als ze je dan los lieten en een goede duw gaven, dan moest je je maar redden. In elk geval, ik dook met fiets en al kopje onder. Naast het oude school stond een huisje waar Jantje Kistemaker woonde; zij was mensenschuw. De jongens klopten wel eens op de deur; soms gebeurde het dat ze met een gang naar buiten kwam en de volle pispot over de jongens heen gooide. Ze is later naar het zie kenhuis gebracht, maar toen ze daar opknapte en er netjes bij lag ging ze dood. Haar hele hebben en houden hebben ze op een akkertje gebracht en in brand gestoken. Ook woonde er een boer bij de naam Jan Groet en Ma Boot. Jan Groet was een zware man, hij molk 10-12 koeien. Als de koeien in het land liepen, ging hij te melken met een tweewielig wagentje met een grote bok er voor; de bok stonk uren in de wind. En Jan Groet zat er met knieën achterop. Ook had hij een paard: Ouwe Jaap; als hij met de bakwagen aan de reed ging en Ouwe Jaap moest poepen hield Jan Groet er een emmer er onder. Als er een stuk hout op de grond lag dan stopte hij en zocht het op. Ook had hij een jong paard in de schuurtje staan. Het is gebeurd dat het paard door de deur niet meer naar buiten kon komen, zo hoog was de mest gekomen. In de dertiger jaren was Jan Groet een van de boeren die er goed bij zat. In 1931 was alle kool en groente onverkoopbaar. Maar Jan Groet kocht al onze witte kool voor 10 gulden de 4 ton. We moesten ze bij hem op een hoop voor het huis neergooien, twintig 4-ton schuiten hebben we er gebracht. Jan Groet bracht ze met de kruiwagen door de voordeur en door de keu ken, en dan kwamen ze voor de koeien; de koeien konden er wel goed van schijten. Tegenover ons aan de overkant van den weg stond een hele ouwe schuur. De aardappelen waren onverkoop baar dus buurman ging de aardappelen koken en voerde ze aan de varkens. Op een middag waren wij aan het spelen tussen al die zakken met aardappelen, toen kwam ik bekneld tussen al die zakken. Met moeite hebben ze me er tussenuit gehaald. Twee uur later stond de hele boel in lichte laaien. Het brandde geweldig. De brandspuit kwam er aan te pas. Dat ging nog met mankracht; het was 6 man aan de ene kant en 6 aan de andere kant. Als ze 15 minuten gepompt had den, stonden er weer 12 andere mannen klaar om het over te nemen. De Gereformeerde Kerk stond in Dirkshorn, de Christelijke School in Stroet, en het Raadhuis in St. Maarten. Het paard ging op zondag voor de glazen wagen; voor konden er twee zitten en achter nog vier. De glazen wagen, de bakwagen en de dresseerkar heb ben zover als ik weet nooit buiten gestaan; alle wagens gingen 's avonds in huis. Als vader jarig was kwam de familie op de thee en een broodmaaltijd. Vier zusters, tante Antje, tante Klaasje, tante Naatje, en tante Rie zaten alle vier op een rijtje. En dan had je ome Piet, ome Jan, en ome Jaap. mei 2019 ltuiö bij -Cjfé ÖHHffwiuÉk - te Bergea (N. H,)

Zicht op Haringcarspel | 2019 | | pagina 22