De grote schoonmaak Door: Riet Wever-Appel In mijn jeugd - zo rond 1930 - werd er al vroeg in het jaar over gepraat; 'Noh moid, ben jij al an de skoonmaak?'. En dat was in die tijd ook wel nodig. Verwarming bestond meestal alleen maar uit de kachel in de kamer, de rest van het huis was vochtig en koud. Was 't eenmaal zo ver dan gingen de ramen en deuren open en werd het hele huis van boven tot onder onderhanden genomen. Voor Pasen moest alles weer aan kant zijn. De zolder was 't eerst aan de beurt. Alles ging van z'n plaats, maar opgeruimd werd er niet veel. Dit was nog van opoe, en dat nog van thuis en moest dus nodig bewaard blijven. Maar als alles gesopt was rook het wel weer lekker fris! Daarna werden om beurten de bedden afgehaald. De laningen werden geboend, de dekens aan de lijn gehangen, matrassen en kussens op een lat tussen twee schragen gelegd. En nu maar hopen dat 't weer goed bleef! Wanner alles was doorgelucht werden het bed weer opgemaakt. Voor ons altijd 'n feest, want als jouw bed klaar was kreeg je 'n koekje (en die kregen we in die tijd zelden). Vervolgens werden de kledingkasten ontruimd en gesopt en de winterkleding vervangen door zomer kleding. Beneden aanbeland werd de schoorsteen geveegd en kreeg de kachel 'n grote beurt. Die werd bij ons daarna ook weggehaald, omdat die de komende maanden toch niet meer gebruikt werd. Ik weet nog van 'n zondag, 't was Pasen. We kwamen koud uit de kerk vandaan, berekoud. En thuis geen kachel, wat erg. Moeder probeerde nog wat warmte te maken met een 4-pits petroleumstel met daarop een groot leeg blik. Dat gaf 'n pietsie. Vader was 't op een gegeven ogenblik zat en haalde de kachel weer uit de berging. Toen hij die eenmaal aan de praat gekregen had werd 't pas weer behaaglijk. Met een ragebol werden de spinnenwebben uit alle hoeken en gaten verwijderd, muren en plafond kregen een soppie en zo nodig werd er nog gewit of een nieuw behangetje geplakt. De vitrage werd gewassen, de ramen gelapt, de kasten leeggehaald en al het serviesgoed afgewassen. Nadat de kasten waren voorzien van nieuw kastpapier werd alles weer op z'n plek gezet. De matten werden hard handig bewerkt met de mattenklopper, de vloeren gedweild en de meubels in de was gezet. Als de schoonmaakwoede was uitgeraasd rook het hele huis naar boenwas en groene zeep. Als slagroom op de taart mochten we dan bij de bakker wat lekkers halen. Mijn zus Bep trouwde later met een bakker, en wist nog het volgende te vertellen. "In de schoonmaaktijd bezorgden we bij boeren warme bollen. Dat kwam zo: de koestal was de laatste schoonmaakklus, maar op 't end van de koegang werd altijd gekookt. Dat kon die dag dan niet, en om ieder een toch van eten te kunnen voorzien werden er bij ons grote warme bollen besteld, die we aan huis bezorgden. De boerin warmde op 'n petroleumstel stroop en boter, die ze in de broden deed. Soms werd er een wedstrijd van gemaakt wie 't meeste op kon. Rond 1960 hebben we de laatste bollen bezorgd. Ik zie mezelf nog gaan met die grote bakkersmand, met 'n molton deken erover om alles warm te houden." Ook bijzonder: normaal gesproken kwamen er nooit mannen in de winkel, maar wél tijdens de schoon maaktijd. Dan kwamen ze wat onwennig binnen en zeiden: "Vedaag is main nest skoonmaakt en nou moet ik traktere zee main vrouw." En dan gingen ze met 'n half pond allerhande de deur uit, die ik normaal alleen maar op zaterdag kon verkopen." Einde verhaal Vanaf ongeveer 1960 kwamen er steeds meer handige apparaten waarmee het huis 't hele jaar door makkelijk viel schoon te houden. Hout- en kolenkachels ver dwenen uit beeld en woningen werden daardoor sowieso minder vies. Al met al werd De Grote Schoonmaak daarmee voorgoed verleden tijd. Anekdote van Riet Ik sliep in de jaren dertig in 'n bedstee, samen met m'n oudste zus. Onderin was 'n opbergruimte, waar alle maal inmaakpotjes in stonden. Wanneer we in bed lagen, hoorden we beneden weleens geritsel. 'Benne dat muize?' vroeg ik dan angstig aan m'n zus. 'Nei hoor', zei ze, dat benne kabouters die an 't werk benne. Ga maar lekker sleipe!' En ik geloofde haar echt! Zicht op Haringcarspel mei 2019

Zicht op Haringcarspel | 2019 | | pagina 19