Omdat er in het dorp Krabbendam geen katholieke school was moesten de kinderen Jonker daarvoor naar Warmenhuizen en ook op zondag daar allemaal naar de kerk toe en dat alles lopende! Zondagmiddag mochten de kinderen een 'cent 'verkopen en liepen ze weer 4 km heen en 4 km terug voor de versnapering uit de winkel van ome Tijs en tante Jane in de Fabrieksstraat. Heel veel werd er buiten gespeeld met alle kinderen, van alles werd er verzonnen, aangepast aan het seizoen. Voor Koninginnedag werd er langs de deuren gegaan om alles wat brandbaar was in te zamelen voor de koninginnestook, een van de hoogtepunten van het jaar. De saamhorigheid in het dorp was groot, iedereen hielp elkaar waar nodig. Als de slabonen bij de buren geoogst konden worden moest Rinus voor hij te ker mis ging eerst helpen plukken, anders kon je je ker misgeld wel vergeten. In 1969 begon de ruilverkaveling en sinds die tijd was het over met boeren en tuinderij. Tot voor kort was er een bakker en ooit een kruidenier, school en kerk. Ook was er een kapper, dat was boer Pieter Frans, daar gingen wij te knippen op zaterdagmiddag want dan was hij geopend, twee personen voor 25 cent. Er was waarachtig ook een goochelaar, Klaas Frans, die samen met broer Pieter een eigen variété programma had met zijn vrouw tante Jos als assistente, dik opge maakt met lippenstift én nagellak wat niet gewoon was in die tijd (zie ook Zicht 35: Jannetje Frans uit Amerika). Op een dag moest Rinus als jochie van een jaar of acht komen om een act te oefenen. Onder een stoel had Pieter (dat was de sterke man) een stok gemonteerd met strobalen er omheen als bescherming waar Rinus op moest gaan zitten en die Pieter op zijn kin liet balanceren. De act lukte en Rinus ging mee op tournee in de omgeving. Hij kreeg de opdracht met een blij gezicht naar het publiek te zwaaien en als klap op de vuurpijl gaf tante Jos hem een brandende sigaret!! Zodoende is Rinus al heel vroeg met roken begonnen. Wat een belevenis was dat! Daar werd hij dan ook nog mee beloond met een reep chocola die hij altijd zag achter het glas van de vitrine van tante Jane. Zicht op Haringcarspel Van links naar rechts: 1e rij; moeder Sijtje Schipper, Thea op schoot, Carla, Martien, vader Klaas Jonker 2e rij: midden Marian en Luus, 3e rij Hannie, Rinus en Ina, 4e rij Niek en Riet. Kool thuishalen met paard en wagen in 1969, met Thea en Martien Jonker. mei 2019

Zicht op Haringcarspel | 2019 | | pagina 16