De wereld in Krabbendam Door: Rinus Jonker en Willy Kok De wereld in Krabbendam was voor Rinus Jonker een wereld van vrijheid, natuur en saamhorigheid. De opa van Rinus, Q.Jonker, woonde aan de Westfriesedijk bij het 'Bossie' (bij de kruising Westfriesedijk - Oudewal). Het huis van opa is in de oorlog verbrand door een Engelse bommenwerper. Vader Klaas Jonker woonde op 800 meter van het huis van zijn vader, dat is waar ik nu woon en geboren ben in 1947. Vader is geboren in het Bossie en moeder Sijtje Schipper kwam vanuit het Warmenhuizen wonen in Krabbendam. De verhuizing ging met de schuit, met de nodige inboedel. In die jaren waren er een twintigtal boeren, van twee tot twintig koeien, en tuinders, zo ook vader Jonker. De tuinderij van vader werd op een gegeven moment ingeruild voor werk in de wegenbouw. In het gezin werden tien kinderen geboren, dus reuring genoeg en altijd wat te doen. Ieder kind had zijn of haar taak, zo schilde Rinus samen met zijn zus elke dag de piepers of zaten ze 's avonds aan tafel om bonen uit te zoeken. Zicht op Haringcarspel De familie Jonker voor het huis aan de Westfriesedijk, de foto is gemaakt rond 1928. V.l.n.r.Piet, moeder Maartje Admiraal, vader Quirinus, Nienk de Vries, Klaas en Mien. Deze foto's zijn genomen op zondag 2 januari 1944, de resten van de woning van de familie Jonker In de nacht van 31 december 1943 viel er een fosforbom op het huis, het huis werd geheel vernield, alles stonk naar de fosfor Later heeft de familie Jonker een nieuwe boerderij aan de Oudewal gebouwd. Op de achtergrond aan de Oudewal de huizen van Piet Mosch, Joop van Wonderen en Suiker. mei 2019

Zicht op Haringcarspel | 2019 | | pagina 15