Harenkarspel in de 19e eeuw Zicht op Haringcarspel Ingezonden door: Tineke Koenis Onderstaande tekst is afkomstig uit het 'Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden', geschreven door A.J. van der Aa, uitgebracht in en rond 1843. Het geeft een goed beeld van het reilen en zeilen van deze gemeente in die tijd en met een beetje fantasie kun je je aan de hand van de beschrijvingen voorstellen hoe het dorp er toen uitzag. Haringcarspel Gemeente Geestmer-Ambacht, provincie Noord Holland, arrondissement Alkmaar, kanton Schagen (2e kanton district, 12e militie kanton, 3e schooldistrict); palende Noord aan Schagen, Oost aan Oude-Niedorp en Zijdewind, Zuid aan den Heer Hugowaard, Oudcarspel en Warmenhuizen, West aan Sint Maarten Eenigenburg -en- Valkoog. Deze gemeente bevat de dorpen Haringcarspel en Dirkshorn, en de buurten Kalverdijk, Tuitgenhorn en Imkedijk, benevens de polders Schagerwaard of Witsmeer, het Woudmeer, het Bleekmeer, het Schaapskuilmeer, den Waarlandschepolder, den Speketerspolder en den Nieuwepolder. Zij beslaat, volgens het kadaster, eene oppervlakte van 2406 bun der 26 vierkante roeden 74 vierkante allen, waaronder 2384 bunder 23 vierkante roeden 40 vierkante ellen belastbare grond; telt 183 huizen, bewoond door 225 huisgezinnen, uitmakende eene bevolking van 1200 inwoners, die meest hun bestaan vinden in de melkerij en veeteelt; terwijl men ook ééne weverij heeft. De Hervormden, die hier 600 in getal zijn, maken de gemeente van Haringcarspel en Dirkshorn uit, welke in deze burgerlijke gemeente twee kerken heeft, als ééne in Haringcarspel en ééne te Dirkshorn. De Roomsch Katholijken, van welke men er 600 aantreft, maken de statie van Tuitgenhorn uit. Men heeft in deze gemeente twee scholen, als ééne te Haringcarspel en ééne te Dirkshorn. Deze gemeente is eene heerlijkheid, welke thans in eigendom bezeten wordt door den Heer J.G. Matthes, te Amsterdam. Het dorp Haringcarspel, ligt 3 uur Noord van Alkmaar, 1^ uur Zuid ten West van Schagen. De kerk, vóór de Reformatie aan de Heilige Catharina toegewijd, is een ruim gebouw, dat in het jaar 1830 vernieuwd is, waartoe de Burgemeester Teunis Waagmeester en de Kerkvoogd Fulps Bijpost, elk 260 gulden hebben bijgedragen; terwijl laatstgenoemde, in het jaar 1837, toen hij Burgemeester was, met zijne echtgenoote Grietje Bregman, zoo wel aan deze kerk als aan die van Dirkshorn, twaalf fraai gebonden kwarto bijbels met psalmen en gezangen geschonken hebben, ten gebruike in de banken van de kerkeraads- leden, met dit bijschrift: Vrede en eendragt zij bij voortduring de zegen dezer gemeente. Cornelis Kooltuin, Roomsch Katholijk Priester te Haringcarspel, deed zich reeds omstreeks het jaar 1550, door Protestantsche gevoelens kennen. Genoodzaakt van daar te vlugten, ging hij naar Enkhuizen. In het jaar 1558 als Pastoor naar Alkmaar beroepen, werd hij, na veertien dagen, om zijne Hervormde denkwijze, in zijn dienstwerk geschorst. Hij vlugtte nu naar Embden, van daar naar Engeland en voorts naar Koppenhagen, waar hij Professor in de Hebreeuwse taal en daarna in de Godgeleerdheid werd. Van hem zijn eenige Godgeleerde werken aan wezig. Het wapen van Haringcarspel is gevierendeeld, het eerste en het derde vak is van azuur (blaauw), met drie haringen van goud; het tweede en het vierde van azuur, met eenen posthoorn van goud; op het midden, een schild van goud, met een keper van azuur. Haringcarspel -En- Dirkshorn Kerkelijke gemeente, provincie Noord-Holland, klas- sis van Alkmaar, ring van Scharwoude; men telt er 600 zielen, onder welke 260 Ledematen, men heeft er twee kerken, als eene te Haringcarspel en eene te Dirkshorn. In het jaar 1574 tot de Hervormden over gegaan, werden in het jaar 1574 en 1575 Haringcarspel en Oudcarspel door eenen Leraar bediend, namelijk Augustinus Hendriks, die in 1575, wegens zwakheid, van zijne dienst ontslagen werd. Dan, Oudcarspel, in 1574 gevoegd zijnde bij Noord- en Zuid-Scharwoude, waarvan het in 1644 weder gescheiden is, en sedert door eenen eigen Leraar zijnde bediend geworden, is Haringcarspel met den Eenigenburg kerkelijk ver- eenigd, hetwelk geduurd heeft tot in het jaar 1663, waarna Haringcarspel van den Eenigenburg is gescheiden en met Dirkshoorn is vereenigd geworden. Het beroep geschiedt door den kerkeraad, onder agre- atie van den Ambachtsheer. mei 2019

Zicht op Haringcarspel | 2019 | | pagina 12