Brieven aan Cornell's Mosch (VII) Door: Sam Schipper Cornelis Mosch van Schoorldam en Guurtje Pronk zijn met hun dochtertje in 1904 geëmigreerd naar Amerika. Zijn twee broers Piet en Jan waren er al. Vanaf die tijd volgde er een briefwisseling door Klaas Pronk uit Schoorldam met zijn schoonzoon. Klaas Pronk schrijft over de gebeurtenissen van Warmenhuizen en omstreken in de schrijfstijl van rond 1900. Ook deelen wij U meden dat de vrouw (van Pronk) naar Castricum is geweest in de winter van 1905, doch als advies vernam dat het geen kanker was, maar haar aangeraden was dien absedert (abces) aan haar tong door een docter te laten wegsnijden, wat heden nog niet gebeurd is, waar wij U nader melding van zullen geven. Gelieve per eerste gelegenheid een potje zalf ten dienste der schapen aan mijn adres verzenden, een potje zal voldoende zijn aangezien ik er nog maar twee heb (schapen) dier behandeld worden, de ande ren zijn genezen door eerste afwasschen met Carbol dan afdrogen en dan insmeren met zalf. Door dat ik (Pronk) nu huisarrest heb, neem ik de vrijheid U eenig woorden te zenden. Ik heb nu een dag of negen te bed gelegen, heb veel pijn in mijn leden gehad, tot heden (winter 1905) heeft moeder mij de kleeren aangetrokken, ik heb nu alleen nog pijn in de linker schouder, ik heb dien tijd niet geeten (eten) ook niet naar de plee geweest. Ik denk dat zware koud ook influenza (griep) oorzaak is, er zijn velen dien hieraan lijdende zijn, de doctoren hebben veel pasente (patiente), de docter van Bergen heeft ruim 300 pasenten, dit zit hem bepaald in het moras- sige weder (weer), wij hebben buitengewoon slecht weder gehad de laatste tijd geheel geen vorst veel wind en regen. Bregt Schuitemaker de vrouw van Jacob van de Ham is overleden, dan ook doet de keel ziekte bij velen zich nog geducht voelen. Bij Trien Pronk is de geheele huishouding ziek, de een licht te bed met influenza, een ander verschrikkelijk met de keel, dan een zoontje Nico van 4 jaar kan niet wateren om de 16 uur dan moet het kind wateren en krijgt dan zoo een pijn dat hij Trien of zijn moeder aanvliegt. De knecht is zoo beroerd dat hij niet melken kan, en vervoerd mag er niemand om dat er hoog besmettelijke keelziekte is. Het dochtertje van Pool dat er voor jonge meid dient, mag van docter ook niet naar huis en moet daar blijven. Op 13 januari 's mor gens om 3 uur overleed de oude meid van Trien aan de groep (croep-bronchitis), toen heeft grootvader (Pieter Pronk) als voorzitter van het armbestuur en op laste van de docter, direct bij Jan te Buck de timmer- man (tegenover de huidige veranda van de Theresia school) een doodkist laten maken. En de zelfde namiddag nog om 5 uur ben ik (Nicolaas Pronk) en de timmerman te Buck met de bakwagen en kist naar Trien gereden en hebben dien meid gekist, en toen nog gereden naar Warmenhuizen int lijkhuisje opt kerkhof wat een koud baantje was, en ook een gevaarlijk baantje te meer als men zelf een huishou ding heeft, dien meid haar naam is U nog wel bekend, Anna een dochter van Willem Buiter van Kalverdijk, oud 20 jaar. En zie daar daags daarna was ik zelfs ongesteld zoo dat ik niets uitvoeren kende, ik zat vol pijn. Het was mij onmogelijk dat ik zelfs mijn kleeren kende aantrekken en des avonds harde koorts, tot heden (winter 1905) toe ben ik dan weder aan de winnende kant en red mij zelfs dan weer. De stormen op 6 en 7 januari welke eenige dagen gewoed hebben bij ons, deden grote verwoestingen en rampen. In Egmond aan Zee gevoele dien groote herberg welke daar is, waar een muziektent bij stond tusschen het strand en de herberg dat was zoo U weet een groote oppervlakte, nu dat heele terrein is door de zee weggeslagen. Ook stond er nog een herberg van Pelt op een hooge duin met nog een tamelijke vlakte ervoor, deze is wanneer men het vant strand beschouwd als of hij oogenblikkelijk iemand overvallen wil, men kan onder de voeting door zien. Dan staan er nog filla's van hee- ren uit Alkmaar, ook nog een Badhotel welke door de ondermijning van volle zee instorte, welke zoo een gejaagdheid en vrees der burgers inbracht, dat de Noordwester stormen bedaard zijn geworden en de wind nu vast is geworden moet het een treurig schouwtoneel wezen, de huizen varrast door de zee wind worden nu al door een notaris publiek verkocht. De herberg waarover ik U het eerst melding van gaf, was juist dezen zomer nog door iemand aangekocht voor ruim f 30.000.- en dien man heeft dat ook gedeeltelijk op schuld gekocht als hypotheek. Ook kwamen er duizenden toeschouwers kijken met rij tuigen, fietsen, stoomkarren enz. alles snelde erop af. 2019 Zicht op Haringcarspel

Zicht op Haringcarspel | 2019 | | pagina 11