't Onweer Om deze medische caleidoscoop van de Stroet te vervolmaken, vertel ik wat ik van mijn buurmeisje uit de jaren '40, Gonnie Prosper, hoorde. Zij had omstreeks 1947 klier-TB in de hals. Dokter Groenhart heeft de daarmee gepaard gaande gezwellen zelf open gesneden en verwijderd, met etter en al. Hoewel ze daaraan uiteraard enkele littekens in de hals overhield, is de ingreep wel effectief gebleken. Daarna heeft ze nog enkele weken gekuurd in Hellendoorn en nog enkele maanden in Denemarken. Haar oudere zus Ko zou enkele jaren later nog een zeer welkome kracht zijn in het gezin Groenhart. Maar om te begrijpen hoe dat zo ontstond, gaan we nog even terug naar het jaar 1948. Tot dan toe had Dokter Groenhart al heel veel te verwerken gehad. Hij kreeg als reserve-officier een oproep voor Indië en bewoog zich vervolgens naar Den Haag om vrijstelling te bepleiten. Ondertussen zag hij allerlei lieden, die in de oorlog bepaald niet vooraan stonden, weer plaatsen innemen die hij ze eigenlijk niet waard achtte. Kortom, hij had het hele maal gehad met deze maatschappij. Maar toen daagde er opeens licht aan de horizon! Want wie is die jongedame in het groene gras, met een opvallende parelket ting en pareloorbel len? Maar vooral is de vraag: wat betekende zij in het leven van Piet Groenhart? Het antwoord is bij voorbaat: oneindig veel! Wordt vervolgd. Door: Jan Spaansen Nei een bolle dag weer kwamme met 't skemeren van die grote donderkoppe an de lucht. 't Onweer kwam heêl dichtbai, dat alle joos en moide werde d'r uit rood. Deer zat ons hêle gezin met z'n elven zweitend in de donkere kamer. Je dook hillegaar in mekaar bai die zwere onweersklappe weervan de rame trilde. Deur de dunne overgerdoine zag je met die bliksems skaduwe om bang van te worren. Inienen begon 't te sturmen en hoosde 't van de lucht. Den.kort deerop een skèrpe klap. Op kniese.jul lie allegaar en bidde, hakkelde moeder. Deer zege wai neer, dicht teugen mekaar an op kniese. Licht an met onweer was skofteg gevaarlijk werd zoid. Moeder Aat prevelde met trillende lippe: "Jezus, Maria en Jozef, beskerm oos huisgezin". Deur die barre klap was van skrik 't geldkissie vallen, dat moeder op skoot had. Vader liep met een palmtakkie met een fles wai- water in de rondte te sprenkelen en. dat hielp. Niet raaksloegen. De bui trok nag wat neidreunend weg. 't Licht kon weer an en wai keke mekaar an met bleike smoeltjes. Krogge we nou asens ranja vroeg zus Atie? Dat was nei zuk bar onweer een vaste gewoonte worren. Lekker voor de drouge keeltjes. Was 't best ofkommen deur ons bidden? Of deur anlengd waiwater dat ons ouwe huis met rieten dak niet raaksloegen was? Hoezo anlengd waiwater met een peterolieluchie? De stienkole- en peterolieboer Jo Toim kwam in 't voorjaar altoid vóór Palmpasen met een groot vat waiwater op de bakfiets langs de deure in Kalverdoik. In Langedoik en Warmetuut moste de mense dat bai de pastorie zelf hale. Maar in Kalverdoik zette de mense de flesse an de weg die vuld werde deur Toim. Voordat hai met dat vat an de vent ging, werd die vuld bai de kerk en met een grote waiwater- kwast deur pestoor zegend. Hene langs de houge zuidkant en terug de slootkant, over die breggies. Op zo'n keer zag ik dat Jo Toim an 't end van Kalverdoik bai 't kefee van Siemen Stevers een slang boven in dat vat dein had om bai te vullen. Zelf zat ie lekker an een borreltje. Dat kon best laie, want van elk huis weer ie de fles vulde kreeg ie wel een stuiver of een duppie. Bai vier huize, dicht bai mekaar, stonde gien flesse; die wazze prodestant. Evenzogoed wel beste mense 'oor werd zoid, maar die ware gewoon "aars". PS De naam Groenhart is vastgeklonken aan mijn geboortedatum: toen ik een jaar of 10 was getrouwd vertelde mijn moeder mij op mijn verjaardag: "Jan, oigelijk ben je pas morgen jarig!" "Wat vertel je me nou moeder?" "Je benne ruim nei middernacht gebo ren op de zeuventiende, maar omdat jouw oma op de 16e september jarig was, vroege we dokter of ie de 16e ok goed vond." 2019 Zicht op Haringcarspel

Zicht op Haringcarspel | 2019 | | pagina 10