Eduard Paarlberg: "er bestond algemeen verzet tegen de Duitsers. In elke regio ontstond wel een verzets groep; je vader voegde zich daar ook bij en al snel had hij mede de leiding. Zij hielpen onderduikers en pleegden allerlei sabotagedaden." familie was je op de juiste plek en zij ontfermden zich dan ook naarstig over het druipende paar. En niet alleen met het hart, maar ook met het verstand! Want huiszoeking in de omgeving lag voor de hand. Het stukje Ringvaart waar Groenhart en zijn vrouw door gelopen en gezwommen hebben om de veilige boerderij van Paarlberg te bereiken. Er kwam bij de verzetsgroep ook een wat zielige man waarover je vader zich ontfermde en in huis opnam. "Kom maar bij ons!" sprak hij. Zo'n opmerking kwam recht uit het hart van een man die zich altijd om de ander bekommerde en zich het lot van zijn mede mensen aantrok. De zielige man bleek echter al spoedig minder zielig dan hij er uit zag, want in de huiselijke kring van dokter Groenhart spitste hij bijna zichtbaar de oren als er ook maar iets over het verzet werd gezegd. Twee zwagers van de dokter, Joop en Chris Vos, woonden in die tijd ook bij het doktersechtpaar in. Zij kregen argwaan en ontmaskerden de zieligerd als een regel rechte infiltrant. Groenhart en zijn zwagers hebben hem opgesloten op een bovenkamer, die aan alle kan ten werd gebarricadeerd en dichtgetimmerd. Helaas wist de man op zekere dag toch te ontsnappen en al heel snel daarna - het was tegen het einde van de middag - werd er door de Wehrmacht op de voordeur gebonkt. De doktersassistente deed langzaam en omzichtig open. De dokter en zijn vrouw moesten meekomen. Die waren intussen echter hals over kop via de achterdeur gevlucht en door de tuin en door het weiland en ook dwars door enkele modderige sloten weggerend. Ze bereikten de kaai van de ring- sloot en kwamen met een omweg weer bij de Voorpolderweg, staken snel het bruggetje over en renden het erf op van de boerderij van Klaas Paarlberg. Daar lag voor hen de veiligheid en bescherming die ze vanaf nu nodig hadden. Eduard: ik zie ze daar nog staan, druipend en onder de bagger! Natuurlijk werden ze door de familie Paarlberg snel binnengehaald en in veiligheid gebracht; bij zo'n Boerenstelletje Dus spande Klaas Paarlberg snel paard en wagen in en gooide er een aantal oude dekkleden en zakken tarwe op. Zijn vrouw had ondertussen het bemodderde paar omgetoverd tot een droog boerenstelletje en zo kro pen dokter en mevrouw Groenhart-Vos onder de zakken tarwe en werd koers gezet richting Groenveld. Daar werden ze voorlopig ondergebracht bij Jan Gootjes*, een zwager van Paarlberg. Was dokter Groenhart weliswaar een onverschrokken type en was geen avontuur hem waarschijnlijk te veel, zijn vrouw was echter volledig overstuur door de hele affaire. Het was vanaf nu duidelijk: het doktersechtpaar diende onder te duiken! Voor de dokter was dit een uitge maakte zaak, maar voor Diny Groenhart-Vos was het een afschrikwekkende gedachte! Zij kwam voordien wel graag op de boerderij van Paarlberg, maar dan in keurige amazone-kleding, om te gaan rijden op haar paard dat bij de familie Paarlberg gestald stond. Die rustige en deftige al bijna vooroor logse sfeer kon zij waarderen. Maar nu waren het geheel andere tijden en die kon zij helaas niet goed aan. Men bedacht dat zij zich beter elders zou kunnen gaan huisvesten en zo gebeurde het dat zij, in de per fecte vermomming van een verpleegster, vertrok naar Huis ter Heide. Daar woonden haar ouders en daar was zij wat veiliger. Bij Jan Gootjes op Groenveld logeerde een Duitse officier, een kapitein, toen ook Groenhart daar onder gedoken zat. Dat was dus geen al te attente man, maar ook beslist geen aardige man. Een Duitse soldaat op Groenveld zei namelijk een keer tegen Klaas de Geus: Ik hoop dat de Engelsen één kogel bewaren voor die kapitein 7 Zicht op Haringcarspel De boerderij waar Eduard Paarlberg in 2004 nog woonde toen ik hem met Eric Groenhart een bezoek bracht. Infiltrant december 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 9