Lamoraaljaar 2018 Door: Sam Schipper Op uitnodiging van de organisatie Stichting Historisch Egmond was ik op 1 juni 2018 aanwezig bij de opening van de expositie 'Heeren van Egmont en het Vechtvolk' in de slotkapel van Egmond aan den Hoef. De lezingen, die uitgebreid aangekondigd werden in diverse kranten, waren historisch zeer leerzaam, ook voor Warmenhuizen en Harenkarspel. Het geslacht Van Egmont heerste in het verleden voor meer dan 350 jaar o.a. over de gemeenten Warmenhuizen en Harenkarspel. De expositie was de gehele zomer in diverse lokalen in Egmond aan den Hoef. Op dinsdag 5 juni was het 450 jaar geleden dat Lamoraal I werd onthoofd te Brussel. In het Slotkwartier was een herdenkingsmis voor Lamoraal I onder leiding van abt Gerard Mathijsen. Daarna vond in Egmond aan de Hoef 's avonds om 8 uur bij het in de slotgracht staande stand beeld van Lamoraal I een kranslegging plaats door burgemeester Hetty Hafkamp en dienstdoende ambassadeur van Spanje Fernando Fernandez Aquayo. Het glorieuze Huys van Egmont Wim Schmelzer heeft als amateurhistoricus onder andere jaren lang aan twee boeken gewerkt die betrek king hebben op het rijke Erfgoed van de Drie Egmonden. In 2002 verscheen het omvangrijke naslagwerk over de Heeren en Graven van Egmont, en in 2004 over de ontstaansgeschiedenis van de Abdij van Egmond Binnen op basis waarvan in het Abdijmuseum permanent een houten maquette op schaal, gesneden door de Egmondse bouwkundige Jos Apeldoorn, staat opgesteld. Schmelzer richtte zich met zijn naslagwerk over het geslacht van Egmont op alle bronnen en vindplaatsen daarvan die ook maar iets over de Heeren en Graven van Egmont vertellen. De Historische Bibliotheek van Jan en Rie Lute te Egmond aan den Hoef heeft ontzettend veel informa tie prijsgegeven. Zijn speurtocht bracht hem van gemeentearchieven in Nederland tot in de Bibliothèque Nationale te Parijs. Bestuurlijk hield de familie Egmont zich nauwelijks bezig met hun gebieden, het dat werd gedaan door de door hun hen aangestelde ambtenaren. Ze zaten daar in Egmond aan de Hoef in hun slot 'voornamelijk een beetje rijk te zijn, Heer te wezen en huwelijkspolitiek te bedrijven'. Via strategische huwelijken kwamen ze naast de Egmonden in het bezit van aanzienlijke gebieden zoals het graafschap Buren en het hertog dom Gelre. Het geslacht van Egmont zette zich enorm af tegen andere adellijke geslachten en vond zichzelf eigenlijk nog hoger in de pikorde staan dan de Graven van Holland. De leenroerigheid tussen de heren van Egmond en de abdij van Egmond Binnen is eeuwen lang bron van ernstige conflicten geweest. Niet zo zeer omdat de advocaat als leenman zijn functie niet naar behoren uitoefende, maar omdat de door de heren van Egmond gewenste erfelijkheid van het leenambt door de abten van de Abdij geweigerd werd, waarbij de abdij doorgaans gesteund werd door de Graven van Holland.Voor de heren van Egmond stond het sowieso gezien hun status vast dat een vrijwillige onderwerping als leenman aan een abt als leenheer zeker niet van hen verwacht kon worden. Advocaatschap De eerste moeilijkheden tussen heer en abt ontston den toen graaf Floris van Holland en Rijnland oor deelde, dat hij na raadpleging van zijn edelen als graaf van Holland de enige wettige voogd van de abdij van Egmond was, en dat hij voorts bepaalde dat hij en de abt na overleg de advocaat zullen kiezen. Omdat in kleinere zaken een advocaat nu eenmaal niet gemist kan worden, zal het advocaatschap niet als leen maar als een in bijzondere afspraak opgedragen recht gehouden worden en wel zo lang als Floris en de abt dit nuttig zullen vinden. De pretenties van Jan I, heer van Egmont, dat het gezag en de rechtsmacht door hem van de abt en het convent in leen werden gehou den, werden door dit oordeel van de Hollandse graaf diep de bodem ingeslagen. De gemoederen liepen zo hoog op dat Jan I een aanval op het klooster heeft gedaan, waarbij hij abt Dirk II Screvelt naar het leven heeft gestaan door de abtska mer binnen te dringen onder het schreeuwen van "ter dood die verrader van een abt". Bij deze aanval werd een van de dienaren van de abt op het abdijterrein vermoord. De Advocatuur of het Beschermheerschap over de Abdij van Egmond Binnen loopt dus als het ware als een rode draad door de geschiedenis van 'het glorieuze Huys van Egmont'. Het aantal ruzies tussen de abt van de Abdij van Egmond Binnen en hun Advocaat/Beschermheer uit het Huys van Egmont was talrijk. De erfelijkheid van het ambt vormde dus de bron van deze twisten hetgeen in meer kloosters een netelige kwestie was. Zicht op Haringcarspel december 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 21