Zicht op Haringcarspel Na de productie werden de ijsstaven voor een zeer korte tijd in een bak met warm water gehangen zodat het ijs loskwam van de koker. Daarna werden de ijs- staven in de naastgelegen ijsbunker opgeslagen met een houten lat ertussen zodat ze niet aan elkaar vast vroren. In de hal naast het koelhuis werd de sla ingepakt door een 20-tal meiden uit Warmenhuizen die wel een centje wilden verdienen voor de aankomende kermis. De kistjes met ingepakte sla werden naar het nabijge legen spoorweg emplacement vervoerd en deze wer den in de ouderwetse houten spoorwagon geladen. De wagon werd voor 80% geladen want de ruimte erboven was voor de ijssneeuw bestemd. De ijsstaven gingen in een speciaal daarvoor gemaakte ijshakselma- chine. Het ijs veranderde in ijssneeuw en met een dikke slang werd de sneeuw boven in de spoorwagon gespoten, de deuren werden gesloten en het gekoelde vervoer naar Duitsland kon beginnen. Meer liefhebbers Het fenomeen van de ijsstaven verspreide zich al heel gauw in Warmenhuizen en omgeving. Caféhouders en andere belanghebbenden wisten de ijsfabriek aan de stationsstraat al snel te vinden om hun dranken en andere producten te koelen. Ook Meinderd Ligthart (Moos) onze plaatselijke melkboer gebruikte het ijs om als eerste in Warmenhuizen schepijs te maken. Naast de ijsstaaf fabriek werden er vrieskluisjes voor de particulier gebouwd, deze werden verhuurd. Immers, naast het inmaken in weckflessen werd ook het invriezen van groenten en vlees door veel mensen ontdekt. De jaren 50 en 60 brachten grote veranderingen teweeg. In de keuken kwam een koelkast en in de jaren 60 ook een vrieskist. Rond 1970 was er geen nieuw contract meer met het Amerikaanse leger. De ijsstaaf productie kwam stil te liggen en vanuit de horeca was er ook geen vraag meer. In 1971 zijn de particuliere vrieskluisjes gesloopt en de staaf ijsfabriek ontmanteld. Daarom Misschien dacht u het al, daarom zal het wel ijsbergsla heten, en inderdaad zoals ook vermeld op Wikipedia: IJsbergsla of ijssla (Lactuca sativa) is een slasoort_die begin 20e eeuw in Californië (VS) geïntroduceerd werd onder de naam "Iceberg". Deze naam kreeg de soort vanwege het transporteren van de sla per trein van de west- naar de oostkust waarbij voor de houdbaarheid een berg ijs op de sla werd gedaan. december 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 20