IJsstaaf fabriek in Warmenhuizen Door: Cor Beemsterboer Na de tweede wereldoorlog werd Duitsland in vier gedeeltes verdeeld die onder militaire toezicht kwamen van respectievelijk Rusland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Amerika. Het Amerikaanse leger moest natuurlijk gevoed worden en een product dat volop door Amerikanen werd geconsu meerd was ijsbergsla, in de Nederlandse volksmond werd deze Amerikaanse sla genoemd. Deze Amerikaanse sla werd in Nederland nagenoeg niet geconsumeerd, dus ook niet geteeld. Mijn vader (JPB) wist als aardappelhandelaar en door zijn interna tionale contacten, dat er vanuit het Amerikaanse leger in Duitsland behoefte was aan deze ijsbergsla. Hij wist een aantal telers te interesseren om deze sla voor hem te gaan telen. Er werd een contract afgesloten met het Amerikaanse leger voor het leveren van ijsbergsla in de maanden juni, juli en augustus. Dit fenomeen speelde zich af aan het einde van de jaren 40. Voor de aardappelopslag werd aan de stationsstraat 15-17 in Warmenhuizen rond 1947 een koelhuis gebouwd welke mechanisch werd gekoeld, net na de oorlog was dit revolutionair. Maar met gekoeld ver voer was toen nog geen enkele ervaring opgedaan. Zo was ook het gekoeld vervoer van deze sla naar Duitsland nog een groot probleem. Bij de NS was het bestaan van koelwagons toen nog onbekend. De oplossing Het koeltechnisch bedrijf Zephyr uit Zoetermeer dat de koelinstallatie voor het koelhuis had geleverd bracht de oplossing. In die dagen bestonden er nog maar weinig koelkasten, laat staan vrieskisten. Producten werden toen in een kelder fris gehouden maar in de zomer liep de temperatuur op naar de 16 - 17 - 18 graden naar gelang hoe warm het buiten was. De oplossing was om een ijsstaaf fabriek te bouwen. Cees Pronk en Jo Wiering bouwden het pand. De vriesinstallatie werd door Zephyr geleverd. De vries- installatie draaide op het koelmiddel 'ammoniak' en bracht een vloeibaar pekelbad 20 graden onder nul. Stalen kokers van 25 cm in het vierkant, enigszins taps toelopend en 1,25 meter lang, werden gevuld met kraanwater. Deze liet men in het vloeibare ijskoude pekelbad zakken en in minder dan 24 uur werden de ijsstaven geproduceerd. Zicht op Haringcarspel Stationsstraat 15-17 Warmenhuizen. december 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 19