Brieven aan Cornelis Mosch (VII) Cornelis Mosch van Schoorldam en Guurtje Pronk zijn met hun dochtertje in 1904 geëmigreerd naar de plaats West de Pere in de staat Wisconsin Amerika. Zijn twee broers Piet en Jan waren er al. Vanaf die tijd volgde er een briefwisseling door Klaas Pronk uit Schoorldam met zijn schoonzoon. Klaas Pronk schrijft over de gebeurtenissen van Warmenhuizen en omstreken in de schrijfstijl van rond 1900. Intussen is de familie op 16 oktober 1904 verhuisd naar Ipswich in de staat South Dakota. Eigenaardig is de manier waarin zij in America leven, wij kunnen niet begrijpen hoe dat het mogelijk is dat een huis niet op de plaats waar het staan moet wordt gebouwd. Wij dachten dat het hout grootelijker te transporteeren was zoo als het van een houtfabriek kwam en door de timmerman gereed gemaakt van ploeg en mes, ook sponningen, deur en raamkozijnen in elkaar gemaakt. Nu dan verder deelen wij U mede als dat wij allen U veel heil en zegen toewenschen met het pas begonnen jaar 1905. Mogen dit jaar U veel geluk en voorspoed bezorgen, dat gij in gezondheid en tevredenheid moogd voortgaan. Dat Uw landerijen dien gij in cul tuur zal brengen door God gezegend mogen wezen, dan zal de wensch vervuld zijn van ons die Uw dier baar zijn. Verder deelen wij U mede als dat ons Teeuwis de kinkhoest heeft, hij krijgt hoesten dat wij haast almee aan zijn, bont en blaauw wordt hij er soms van. Er zijn veel gevallen van kinkhoest onder de kinderen, zelfs onder groote. Dan doet zich de keelziekte slim voor hier en elders. Naatje Lichthart weduwe heeft 3 kinderen aan deze ziekte binnen een maand verloren, en ook haar vader waarover ik U te voren kennis verleden voor heb gegeven. Bertus Hoebe van 't Zand heeft een dochter tje van 9 jaar verloren aan keelziekte. De school te Warmenhuizen moest ontsmet worden wegens dezen zoo gevaarlijke ziekte. Gisteren nog een kind van Freek Pietersz. Mosch overleden, en een tweede dochter zij zou er onwel mede heengaan. Dan deel ik U mede dat Arie Mosch zijn heele boel verkocht is, en nu doodarm is, gelukkig dat zijn vrouw voor de armoed maar dood is. De landerijen van Willem Lichthart zijn dezen dagen ook verkocht en boelhuis is er ook gehouden, alles was duur, 't land zou gelden f 60.- tot f 100.- per snees. Trijntje Hoogvorst de vrouw van Willem Sevenhuizen heeft een dochter dat is nu 3 dochters, misschien wel anders gewenscht. Ko Quant heeft ook een dochter, dus ook al 3 zijn oudste zoo U weet is even oud als ons Teeuwis. Dan ook deel ik Uw mede als dat wij bij grootvader rotkreupel onder de schapen hebben wat heel veel drukte geeft, wij hebben de Rijksveearts uit Haarlem en Alkmaar gehad, en hebben gezegd dat de schapen niet op anderen perceel land mogen loopen. Ook een bord met groote letters erop. En om de andere dag moet ik die pooten behoorlijk afsnijden, dan afwas- schen met Carbol, dan afdrogen, dan met een zalf insmere, verder doeke om de pooten en met dun touw binden, en aangezien wij er 25 hebben dien er mede bezet zijn, en ik en Piet er gewoonweg 16 per dag kunnen behandelen, kunnen wij precies elken dag aan dien schapen, dit heeft nu al 7 weken geduurd, een vervelend werk Kees (Cornelis) want dien pooten stinken ook zoo bar. Aan de veearts geschreven om een potje zalf ten dienste van de schapen. Een potje is voldoende omdat ik nog twee schapen heb om te behandelen. Dan deel ik Uw mede dat Kaatje Gielen vrouw van Hillebrand overleden is aan een zoogenaamde beroer te. Dan ook deel ik Uw mede als dat Jacob Eecen dien pas getrouwd is, aan 't sukkelen is. Grootvader denkt vast dat hij de tering (tbc) heeft, zoo indien gij Maa buur nog schrijven moet, zou ik daar maar niet over schrijven want zij hebben er veel last van, doch indien gij nog niet geschreven heb zoude ik dit toch maar gauw doen, want dit komt hun toe en wensch hun toch maar geluk met hun huwelijk wat ik in een vorig schrijven al heb verzocht. Dan deel ik U mede dat de meid van grootvader weg- geloopen is, en zich nu verhuurt heeft bij vader Mosch, en zal nu Kersmis daar in dienst treden, dat bij groot vader zitten zij zonder meid. Zij verdiende bij groot vader f 1.50 en nu bij Mosch f 3.-, tis een meid die best werken kan en best naaijen. Bewerking: Sam Schipper. Zicht op Haringcarspel december 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 18