Daarnaast was hij vele illusies armer geworden door zijn waarnemingen van zeer teleurstellend gedrag van medemensen in de voorbije oorlogsjaren. Hij had in principe een groot geloof in mensen en was ook heel solidair met iedereen waarmee hij te maken had. Maar na de oorlog bleven de teleurstellingen dokter Groenhart ook niet bespaard. Ook het contact met de familie Vader werd verbroken. Afrekeningen van finan ciële aard waren hier grotendeels debet aan. Opgeteld bij veel ziek en zeer bij de familie Vader en je hebt zomaar een relatiebreuk. De waarnemers van dokter Groenhart hadden geen goede boekhouding bijge houden en er was natuurlijk ook veel verdwenen door de brand. Maar daar had na de oorlog de Belastingdienst geen oren naar. Hij werd door hen over één kam geschoren met bijvoorbeeld zwarthandelaren, die uiteraard ook bepaald geen nauwkeurige boekhou ding konden overleggen. Hierdoor werd hij ambts halve aangeslagen en moest hij een flink bedrag ophoesten. Uit pure armoede heeft hij een stuk wei land van ongeveer vier bunder moeten verkopen. Dat weiland had hij nog van zijn vader geërfd en het lag schuin tegenover zijn afgebrande huis. Eduard: "Je kunt zeggen dat juist de mensen die in oorlogstijd hun nek hadden uitgestoken, er slecht vanaf kwamen". En dat ervoer Groenhart aan den lijve! Hij raakte daardoor flink gedesillusioneerd, zowel door individuele mensen als door de maatschappijOp hoeve Paarlberg bleef Groenhart echter een graag geziene gast. Hij had er ook zijn paard staan, genaamd Tiddeltop; het was een Hackney, maar die had stalge- breken. Hij beet voortdurend op de krib. Ook hier voor had Groenhart een oplossing: 'Smeer de rand van de krib in met paardenstront en de lust zal hem wel ontgaan'. En terwijl Groenhart toekeek, smeerde Eduard de voerbak in met paardenstront. Hieruit blijkt maar weer hoe de dokter altijd oplos singsgericht nadacht, of het nu mensen betrof of die ren. Vooral kinderen echter hadden zijn medische aandacht: hij schreef een proefschrift over bedplassen. Hij deed samen met de hoofd onderwijzer van Dirkshorn daar onderzoek naar. Hij kwam tot de conclusie dat deze kwaal samenhing met een botafwijking in het staartgedeelte van het bekken. Belangrijker echter was het zoeken naar een oplossing. En als er fysiek dan misschien een probleem was, dan diende het kind er psychisch van doordrongen te worden wat nodig was. Dus: 'maak het kind tweemaal per nacht hélemaal wakker en zet het op de po!' Door zijn therapie raakte hij bekend en zo kwamen van heinde en verre ouders met hun kindertjes naar hem toe. Zijn idealisme hierbij zette hij toch ook weer om in dadendrang. Op de plaats van de verbrande woning liet hij een nieuwe dokterswoning bouwen. Daarin werden echter ook logeerkamertjes geprojecteerd, waarin hij voor enkele dagen of nachten zijn bedplas sende patiëntjes kon opnemen. Zo werd deVoorpolder verrijkt met een modern gebouw, dat al spoedig de 'Schoenendoos' werd genoemd, maar dat nog tiental len jaren dienst zou doen als dokterswoning. Met name dokter Achterberg woonde er lange tijd; aan hem liet Groenhart zijn hond na, toen hij naar Aruba vertrok. Zijn dadendrang en het al eerder genoemde oplos singsgerichte denken had zich al op jonge leeftijd geuit. Zo meldt de overlevering o.a. dat hij niet altijd precies datgene deed wat zijn ouders van hem vroe gen. Hij was eigenlijk een jonge schavuit die nogal eens probeerde om onder de straffe hand van zijn moeder uit te komen. Zo kon hij de dienstbode Nine er wel toe overhalen om 's avonds voor hem de ach terdeur niet af te sluiten, zodat hij nog heerlijk buiten kon spelen, terwijl zijn moeder hem in zijn bedje waande! Zijn oplossingsgerichtheid gold ook voor technische zaken en natuurlijk met name de autotechniek. Iedereen zal zich zijn sportieve rijgedrag herinneren. Dit was echter nooit onverantwoord, want hij oefende bijvoorbeeld op de Westfriese dijk; daar kon iedereen hem waarschijnlijk goed zien aankomen. De oranje auto met open kap reed hij echter in de soep bij een Tulpenrally. Daar staat tegenover dat hij de Tulpenrally van 1953 - eerste klasse 4 - heeft gewonnen. Zijn sportieve dadendrang bracht hem er ook toe om in belangrijke mate zijn bijdrage te leveren aan de tot standkoming van het sportcomplex in de Voorpolder, evenals aan de realisatie van een zwembad aldaar. Wordt vervolgd. Zicht op Haringcarspel december 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 13