Fremde Leute Vrouw Paarlberg was echter nog sneller, want die had al een pan met bradend vlees op het vuur staan, bakte haardkoeken of maakte iets anders wat heerlijk rook. Want als de Duitsers dan kwamen vragen: "Gibt 's noch fremde Leute hier?" dan werd hun aandacht snel afgeleid door de heerlijke keukengeuren. Ze waren dan hun missie snel vergeten en zaten even later heer lijk te schransen in de keuken van moeder Paarlberg. Maar eerst hadden zij haar bevel: "zet eerst die gewe ren daar in de hoek" slaafs opgevolgd. Zij had ze zodoende volledig in haar hand! Alle andere inwonen- den hadden dan niet veel meer te vrezen. Het ging tegen het einde van de oorlog soms zelfs zo ver, dat in zo'n situatie de onderduikers voorzichtig uit hun holen tevoorschijn kwamen. Op een zekere namiddag in april 1945 namelijk, zag vrouw Paarlberg weer een drietal Duitse soldaten langskomen. Al gauw stonden de geweren in de hoek van de kamer en zaten hun eigenaren heerlijk te smul len. Ze lieten zich alles welgevallen en hadden geen haast om weg te komen. Twee onderduikers - Cor en Piet Leegwater - begonnen wat ongeduldig te worden en kwamen in de loop van de avond wat op de gezel ligheid af. Na enige tijd kwamen ze openlijk te voor schijn en toen ze ontdekten dat er geen enkel gevaar meer was, begonnen ze over een Freund, die nog in het voorhuis vertoefde. Jawohl, die was ook welkom. En even later was ook dokter Groenhart van de partij. Drie Duitse uniformen en drie blauwe overalls. Die Duitsers genoten ervan, maar ze kwamen ook op een idee: ze wilden wel een ruiltje opzetten! Want eigen lijk moesten ze zich allang melden bij het garnizoen en dan waarschijnlijk op transport. Daar hadden ze helemaal geen zin in, dus werden ze maar liever boer met een Paarlberg-overall aan! Maar dat ging onze onderduikers toch te ver, zodat de Duitsers tenslotte, na een nog zeer gezellig Duits-Hollands samenzijn, pas tegen de ochtend hun garnizoen weer gingen opzoeken. 'Verzetsmensen' Aan het einde van de oorlog was er overal enige wan orde. En nu het wat minder gevaarlijk was, waren er opeens veel meer verzetsmensen. Iedereen die er slechts de voordelen van zag, liet zich plotseling bij het verzet scharen. Zij eisten dan op grond van hun func tie hier en daar producten op. Toen bijvoorbeeld enkelingen in het nachtelijk duister een keer de zak ken bruine bonen opeisten die bij Paarlberg op de dars stonden, vloog Groenhart zijn bed uit en joeg ze het erf af. Daarna werd er 's nachts bij de zakken met bruine bonen geslapen. En dan was er nog de fiets van tante Trijn, de buur vrouw en alleenwonende zus van vrouw Paarlberg. En dat die fiets geen surrogaatbanden had, maar nog op luchtbanden hoog en droog in de gang stond, wist men kennelijk. Toen in een nacht enkelen meenden hun slag te kunnen slaan en de fiets wilden stelen, hadden ze er toch niet op gerekend dat ze binnen de kortste keren door het waakzame duo Paarlberg en Groenhart zouden worden gestoord. Gelukkig waren er in die chaotische tijd dus nog man nen die de orde trachtten te handhaven en niet op eigen gewin uit waren! Toch moeten we ons realiseren dat het een wonder mag heten dat de Duitsers dokter Groenhart nooit te pakken hebben gekregen. Dat mag de verdienste genoemd worden van hemzelf, maar ook van de velen die om hem heen stonden. Opnieuw beginnen Het duurde echter niet lang meer of de Duitse hoog moed kwam echt ten val. Op 5 mei 1945 gingen overal de vlaggen uit! Nederland was vrij en de vijand droop af. De bevolking was opgetogen en maakte zich op voor een uitbundig feest! Een fantastische optocht van opgeluchte en uitgelaten mannen en vrouwen, en van jongens en meisjes trok in augustus door de gemeente Harenkarspel. In één daarvan rijdt in een open koets het aangestelde noodbestuur van de gemeente (foto volgende pagina). Daarvoor zijn enkele notabelen aangezocht: de pastoor van Tuitjenhorn, de gereformeerde predikant van Dirkshorn ds Greving en tevens, als het ware uit de as herrezen: dokter Groenhart! De vreugde bij dokter Groenhart was echter ver mengd met diverse bittere kruiden: zijn huis in de as, inclusief huisraad, apparatuur en administratie en zijn vrouw verdwenen! Zicht op Haringcarspel Eduard Paarlberg toont Eric Groenhart de vroegere onderduikplek van zijn vader. Dit kon gebeuren na Eduards oproep aan de zoon van broer Kees: "Klaas, haal die vloer 's bloot" Eric raakte zeer geïmponeerd door deze confrontatie met het verleden van zijn vader. december 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 12