Op de boerderij van Paarlberg had de dokter een eigen slaapkamertje, op het noordwesten. Als hij over dag in de kamer zat, had hij een vaste zitplaats: tussen de twee ramen en met de rug naar de muur. Geen enkele voorbijganger kon hem op die manier zien zitten. Naarmate de oorlog vorderde werden de medicijnen schaars en het is bekend dat Groenhart oude medicij nen eerst op zichzelf uit testte, voordat hij ze aan patiënten gaf. Ook zijn kennis van de dierartsenij kwam de dokter wel van pas. Er stonden koeien van Paarlberg bij iemand in de polder. Hij behandelde de ogen van die koeien die onder de etterbuilen zaten, vanwege een verkeerde stof in het stro. Vermaak Bij Paarlberg deden ze 's avonds in de verduisterde keuken wel spelletjes. De dokter moest zijn energie toch ergens kwijt en dan het liefst op een vrolijke manier. Iemand moest bijv. in de hoek gaan staan met de ogen dicht en met één hand opengevouwen op de rug. Alle anderen stonden er omheen en één van hen gaf dan een klap op de open hand; je moest dan raden wie dat had gedaan. De dokter was makkelijk te raden: hij had doktershanden en kon daar ook een zeer ferme klap mee uitdelen. Een eenvoudig spelletje, maar het gaf vrolijke gezellig heid in duistere omstandigheden. Hij mocht ook graag zijn krachten meten met touw trekken: hij aan de ene kant en aan de andere kant zoveel mogelijk jongelui! Dat moet hem veel plezier gegeven hebben, want hij hield erg van sportieve prestaties. En als het soms wat te heet onder de voeten werd, er wat Duitsers door de Voorpolder liepen of zelfs huiszoeking dreigde, dan wist de dokter niet hoe snel hij weg moest komen: naar het kamertje achter een ander kamertje en dat weer achter de slaapkamer en de huiskamer. Daar werd het zeil weg getrokken, gingen een paar planken opzij en wégwezen, onder de vloer en vaak met enkele andere onderduikers. 9 Zicht op Haringcarspel Deze hartverscheurende foto's kreeg ik te leen van Jaap Dekker, een vroegere schoolvriend van me. Slaapkamertje voor dokter Groenhart op de boerderij van Klaas Paarlberg. december 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 11