Zicht op Haringcarspel Groenveld vanuit de Voorpolder gezien. Hier had Groenhart ook een onderduikplek, bij Jan Gootjes. Aan de stok Voor de dokter echter ging het leven weer verder, maar dan wel ondergronds en heel vaak ook letterlijk ondergronds! Toen de rust in de Voorpolder enigszins was teruggekeerd, was het toch niet verstandig om je blijvend op één vaste plek op te houden. Want als de Duitsers of hun trawanten dan achter je schuilplaats kwamen, werd je beslist opgepakt. Dokter Groenhart bewoog zich daarom tussen drie schuiladressen voort durend heen en weer. Om te beginnen bij Jan Gootjes op Groenveld, bij de hiervoor genoemde familie Paarlberg en tenslotte op de boerderij van Cor Vader, de kippenboer aan de overkant van de ringsloot, die langs de Raadhuisstraat liep. Natuurlijk kon hij zich slechts verplaatsen in het vei lige donker van de late avond en uiteraard niet langs de weg, maar door het land en langs de kaai. Daarmee was de dokter echter niet zo bekend, dus had hij een goede begeleiding nodig. Niemand minder dan de tien- a elfjarige Eduard Paarlberg nam die taak op zich. Eduard: "we liepen dan in het stikkedonker door het land, samen aan één stok, elk een uiteinde vast houdend. Want elkaars handje vasthouden, dat doen mannen(!) natuurlijk niet! Overdag liep ik dan alvast een keer de route en bedacht ook alvast een paar schuilplaatsen, als dat nodig mocht zijn. Enkele grote draineerbuizen waren daarvoor zeer geschikt." Langs het huis van Paarlberg liep de Ringvaart en daar langs, aan de linkerkant, een kade richting Groenveld, waarover Eduard zich met Groenhart in het donker verplaatste. "Eén keer hoorden we plotseling stemmen: het bleken mannen te zijn die aardappelen hadden gestolen uit het veld. Toen ze eenmaal verdwenen waren, konden wij gerust weer verder." Nu, vele jaren later, vraag je jezelf af: wat bewoog zo'n klein mannetje van amper 11 jaren oud om zulk gevaarlijk werk te doen. Was hij niet doodsbang en ging dat hartje niet van rikketik? Je kunt je dit van een tegenwoordig jongetje van die leeftijd toch helemaal niet meer voorstellen. Daarover Eduard: je begreep lang niet alles, maar wel vóelde je wat er gaande was en deed je wat er nodig was. Daarbij niet teveel praten en zeker niet teveel vragen. En bang Wraak Van de verdere verzetsactiviteiten van de dokter is thans ongeveer even weinig bekend als in die jaren zelf. Zijn nachtelijke activiteiten zullen zich niet beperkt hebben tot de wandelingen aan de stok van Eduard. Zo dachten in elk geval de Duitsers zelf hier over. Elke verzetsdaad had natuurlijk zijn uitvoerders en men achtte Groenhart daarom al gauw medeplich tig. Bij een spoorbrug in het Waarland ontspoorde in 1944, midden in de nacht, een transporttrein van de Duitsers. Voor deze sabotagedaad wilden de Duitsers wraak nemen en ze kozen daarvoor de prachtige praktijkwoning van dokter Groenhart uit. De dokter zelf zag op die middag vanuit zijn schuilplaats bij Cor Vader, tot zijn pure verbijstering, dit dierbare bezit in vlammen opgaan. Vanuit de kelder van de boerderij van Cor Vader hier rechtsonder keek Groenhart verbijsterd toe hoe zijn huis in vlammen op ging. Vrijwel iedereen in Dirkshorn en omgeving die toen leefde, heeft een herinnering aan die dramatische middag. De waarnemers die in de dokterswoning actief waren sinds het vertrek van Groenhart, kregen van de Duitsers een kwartier de tijd om te redden wat er nog te redden was en naar buiten te brengen wat ze wilden bewaren. Maar in zo'n situatie kies je natuurlijk altijd het verkeerde uit en zeker te weinig. Na het kwartier werd het huis onverbiddelijk bestookt met fosforbommen en restte er al spoedig een troosteloze ruïne. 8 december 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 10