Op de hoek woonde bakkerjongens, wat later verkocht is aan J. Krijgsman, die er een kleermakerij runde. Tevens werd hier ook het voetbalblaadje genaamd 'De Koerier' gedrukt. Rechts van de driehoek ga je de Lutjeweg in, daar was het latere postkantoor, de openbare lagere school met de klassen 3 tot en met 8, plus de onderwijzerswoning van meester Wolters. In de bocht woonde de familie Koning en links de kruidenierswinkel van P. Bronder en daar tegenover de bakkerij van Huisman. Als we dan op de driehoek onze weg vervolgen de Dorpsstraat in, hadden we rechts de slagerij van K. van Geebergen, waar nu de abri staat. Dit was toen het laatste pand. Links had je aannemer Numan en daarnaast het oude café met zaal, wat niet meer gebruikt werd, maar diende als klaslokaal voor klas 1 en 2. De gehele school is in 1951 overgegaan naar de nieuwe stek, recht tegenover het pad van mijn ouderlijk huis. Op het toneel van het café woonde de familie Maaier met zijn gezin en in de onderwijzerswoning de familie Kaag. Later kwam daar de familie Haulo, die er jaren een garage in heeft gehad. Tot een aantal jaren geleden het geheel is gesloopt en er een nieuw wijkje is gebouwd, genaamd 'De Pomp'. Rust Na de garage had je 'De Bulle Weid' en de boerderij van Kossen, later Woudstra. Thans bewoond door Spaansen enVolkers. Hier tegenover het dorpshuis 'De Klimop', vervolgens schilder B. Schut, groenteboer, tevens kruidenier A. Groeten ernaast melkboer Doets, later B. de Groot. Dan had je nog tuinder C. Groet en gemeente werkman P. Slot alvorens we bij de derde bakkerij Homan aankomen. Zo naderen we langzaam het einde van het dorp met tuinder Dirkmaat, kolenboer Kuit en veehouder Roos. Hier was aan de rechterkant het oude door de fam. Koning gerunde 'Rusthuis'! Later is het 'Pension' geworden. Een nieuw huis voor ouderen is er toen gebouwd aan de Sportparklaan, waar ook de brandweergarage stond (nu ook woonhuis). De Sportparklaan was de eerste nieuwbouw van Sint Maarten, hier is ook de ingang naar de sportvelden. Tot slot Dit zijn mijn herinneringen uit mijn jeugd. Ongetwijfeld heb ik gebeurtenissen niet vermeld, maar daar zou je nog over kunnen discussiëren. Zelf woon ik aan de Valkkogerdijk, waar vroeger de boerderij van de familie Kramer-Glijnis heeft gestaan. In mijn jeugd woonde hier C. Mooi, het was een akkerbouwbedrijf én een hengstenhouderij! Later is deze boerderij bewoond door respectievelijk B. ten Have en j. Smit. In 1967 ben ik hier komen wonen, eerst als bedrijfsleider van de familie Burman, tot helaas de boerderij op 23 maart 1968 is verbrand. Daarna is er de huidige bungalow met schuur voor terug gekomen, waar ik nog steeds naar tevredenheid woon. In 1986 heb ik de behuizing, na verkoop aan A. Kraakman, uit de landerijen gekocht en ben voor me zelf begonnen met het telen van alleen pootaardappelen, eerst voor Hettema en na de fusie met de ZPC voor HZPC te joure. Aldus naar eer en geweten opgemaakt, jan Bijpost. Zicht op Haringcarspel De nieuwe school, inmiddels niet meer in gebruik. De Peperbus met mijn moeder en tante Ans mei 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 21