huizen gebouwd. Eind jaren 50 is door de verkaveling alles veranderd en kwam er bij ons voor de boerderij een ijsbaan, óók gezellig, maar toch nét niet de sfeer van daarvoor. Je miste de weidsheid en de rondjes schaatsen om de akkertjes heen. Bovendien was het voor het mooie wat klein. Als ik dan het pad op ging liep ik zo tegen de timmermanswerkplaats van De Geus op, waarvan eerst P de Geus onze buurman was en later zijn zoon Cees. Ik weet me nog te herinneren dat als er voor de koninginnestook takken opgehaald moesten worden wij bij De Geus een tweewielige wagen op hoge wielen en een lange trekboom mochten lenen!!!! Paarden onder de vloer Dan had je natuurlijk op de Hoge Buurt de imposante NH kerk, genaamd 'Peperbus'. Helaas is deze in 1959 gesloopt en alleen nog op foto's te zien. Nadien is de huidige kerk geplaatst en na enige verbouwingen verkocht als woonruimte. Hier tegenover woonden eerst mijn grootouders en later meester Willemse, Jonker, Sloof de gemeentewethouder, Broersen, Louw en Metselaar en nu de familie Borst. Als wij dan onze weg vervolgen kom je bij het café uit, wat indertijd werd gerund door P Schrijver. Dit was in mijn tijd het enige café, maar uit overlevering waren er nog twee cafés. Bij Schrijver waren alle toneel- en dansavonden en natuurlijk de kermissen zowel zomer én najaar. Ook biljarten kon je daar, voor 5 cent een potje van 25 caramboles en voor 10 cent een van 50. Bovendien alle vergaderingen van sport, brandweer, toneel en de plattelandsvrouwen waren daar. Het café was ook geschikt voor reizigers die met hun paard en wagen wilden overnachten. Rijtuig kon in de stalling en de paarden konden gehuisvest worden onder de dansvloer! Na de familie Schrijver heeft C. v. d. Schee de zaak gerund, maar gauw raakte de loop eruit. Door een gewijzigde bedrijfsvoering konden de verenigingen hier niet meer terecht, zodat in 1971 het dorpshuis werd gebouwd. Na de verkoop van het café heeft de familie Rozing het in eigendom gekregen en na een grondige verbouwing weer verhuurd aan P Reine en J .v. d. Sluis. Daarna hebben de dochters van Rozing het zelf gerund. Na wéér een andere huurder (naam niet bekend) is het café januari 1993 verbrand door onbekende oorzaak. Tegenwoordig woont N. Rozing, de zoon van, op deze plek. Daar tegenover het Kerkpad, de verbinding tussen de Hoge Buurt en Herestraat. Rechts heb je de kerktuin met nog enige graven en links twee huizen. In de ene woning woonde tante Gees Bloemen, de oma van ons aller bekende Karin en in de andere woning de familie Jonker. Als wij dan op de Hoge Buurt onze weg vervolgen had je na het café de boerderij van de familie Droog, later veehouder Zwanenburg. Hier tegenover had je het Witte Kruisgebouw, waar je de nodige spullen kon halen als er iemand moest bevallen of bedlegerig werd. Daar naast staat het gemeentehuis (ook in privé-eigendom geraakt). Verder links de boerderij waar J. de Vet in woonde, is later gesloopt en werd er de woning voor de gemeente secretaris de familie Dinkla gebouwd. Verder de woning van P. de Vet, óók gesloopt en nu de woning van P Smit. Daarna het huisje van opoe Koning en de dubbele woonhuis van de familie Leyen, later mevrouw van Geebergen en de familie Jong, Hier tegenover was de fietsenmakerij en pomphouder ome Jo Schrijver en het manufacturenzaakje van tante Rensie met wéér daarnaast het 'warenhuis' van de familie Schut. Naar school Zo komen we aan bij de driehoek! Links ga je daar richting Schagen en rechtdoor kom je de Dorpsstraat in. 2018 Zicht op Haringcarspel Rigoureuze aanpak bij de verkaveling. Hier zou later de ijsbaan komen. Piet Bronder met kettekar. mei

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 20