Een rondje Sint Maarten Door: Willy Kok en Jan Bijpost De gemeente Sint Maarten is voor Jan Bijpost een bekend gebied. Geboren en getogen en nog steeds prachtig wonend onder aan de Valkkogerdijk, dronken we koffie bij Jan, die daarvoor ook Piet van der Steen en Ant Hemmer had uitgenodigd. Buiten de gezelligheid om hadden ze veel mooie verhalen, maar heeft Jan er toch het zijne van gemaakt! In een boerderij aan de voet van de Westfriese Omringdijk, met aan de voorzijde Dijkstal, is de plaats waar ik geboren ben in het jaar 1942. In de verte zagen wij de Schoorlse duinen en aan de achterzijde grensde het erf aan de Hoge Buurt. Op Dijkstal woonden indertijd ook de families Krijgsman, Smit en Visser. Zomers gingen wij altijd zwemmen in het Dijkstalderwiel. Bij ons thuis hadden we een gemengd bedrijf met aardappelen, kool (voor de zuurkool), suikerbieten, voerbieten, tarwe en erwten. Daarnaast 4 koeien en 4 paarden voor het landwerk, dat later door de tractor werd overgenomen. In eerste instantie werden de producten uit de Valkkogerpolder, waar ons land was, met de schuit via de sluis van Groenveld en de ringsloot van de Woudmeer naar de veiling in Noord- Scharwoude gebracht. Na de verkaveling begin jaren vijftig ging dat met de tractor. Knikkeren De boerderij waar ik ben opgegroeid had huisnummer B 1 en is helaas in 1967 door blikseminslag verbrand. Ik heb een vrij onbezorgde jeugd gehad, want door het overlijden van mijn moeder op 4-jarige leeftijd werd de wind mij behoorlijk uit de zeilen gehouden. Daardoor kreeg ik alle gelegenheid om op de buurt te spelen en te ravotten. Mijn zus Atie was 3 jaar jonger dan ik. Zo knikkerden we bij de kastanjeboom van Zander Woudstra aan de Herenweg. Hier stond ook de brandweergarage met ingebouwd de gevangenis, welke naar mijn weten een paar keer bezet is geweest!!! Aan de Herenweg was ook het postkantoor van J. Slot dat later verhuisde naar de Lutjeweg. Verder had je de woning van de burgemeester en het winkeltje van opoe Schrijver waar je voor een paar centen snoep en drop kon kopen. Als we dan de Herenweg vervolgen was daar de smederij van J. v.d. Ham waar tevens huishoudelijke apparatuur werd verkocht (thans bewoond door meester Postma). Daar tegenover de manufacturenzaak van J. de Pee en vervolgens richting de Wijzend een 9-tal tuinderijen en gemengde bedrijven zoals de families Kroon, Groet, Hemmer, Jonker, van der Steen en Bijpost. Dit was ook de plek waar we in de winter op 'De Veert' schaatsten, want zoals overal was dit een waterrijk gebied! Het was in de winter een en al bedrijvigheid op de Veert, met een koek en zopietent en er werden wedstrijden gereden! Zowel korte baan als schoonrijden. 's Avonds werden er meerdere looplampen uit de huizen gehaald en met een beetje muziek erbij was het 'beregezellig'. Ik heb het altijd erg naar mijn zin gehad, want ik was een echt 'buitenkind' en nog!! Verkaveling De Wijzend ging bij van der Steen over in een grindpad en liep langs de woningen van de familie v.d. Vliet naar 't Rijpje nabij de familie J. de Pee. Zoals ik al zei, het achtererf kwam uit op de Hoge Buurt, thans het Dijklaantje want in de jaren 70 zijn hier 3 Zicht op Haringcarspel De ouderlijke woning vanaf de Westfriese Omringdijk voor de verkaveling De Peperbus met vader, grootmoeder en tante Ans. mei 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 19