Van kapsalon tot ijssalon Door: Marijke Groot Halverwege de Koorndijk in Tuitjenhorn stond ooit de kruidenierswinkel van Piet Hoogeboom, of zo als iedereen hem kende Piet Gist. Daarnaast was er een scheersalon en een kapsalon, later was er de ijssalon. De winkel De winkel was eerst een bakkerij van de Bakker Kossen. Piet zijn ouders Cor Hoogeboom en Maartje Hoogeboom maakten er een kruidenierswinkel van. Cor en Ma waren straatarm, Cor ventte met kaas en werkte hier en daar en Ma paste op de winkel. In 1919 is Piet geboren. Hij had nog twee broers, Dirk en Jan, maar Jan is al heel vroeg overleden, en twee zussen, Riet en Aafje. Op tienjarige leeftijd hielp hij zijn ouders in de winkel, samen met zijn zusje Aafje gingen ze gist uitventen, Piet op Kalverdijk en Aafje in Tuitjenhorn, hij was heel blij als hij dan bij een boer achter de koeien even mocht warmen. In die tijd bakte iedereen zijn eigen brood en had men altijd gist nodig, de omzet op zo'n dag was ongeveer 4 gulden. Hier komt de naam Piet Gist vandaan. Broer Dirk had een scheersalon in het pand en zus Aafje een kapsalon. Oorlog In de oorlog ging Piet naar Den Haag om distributiebonnen te halen om de winkel te kunnen te bevoorraden. Een hele onderneming voor die tijd, een trammetje naar Alkmaar en vandaar met de trein naar Den Haag. In Den Haag werd Piet van het kastje naar de muur gestuurd, maar uiteindelijk lukte het om de bonkaarten te krijgen. In de oorlogsjaren deed Piet allerlei werk, want er was in de winkel weinig handel, alles was op de bon. PieIHoogeboom Eigen winkel Na de oorlog nam Piet de zaak over van zijn ouders. 's Morgens ging hij zijn klantjes langs om de boodschappen op te schrijven en 's middags bracht hij ze. Nog later kwamen de bestelboekjes, daar konden de mensen hun boodschappen in schrijven. Als je het dan niet kon betalen zei Piet: "Komt volgende week wel". Eerst met de mand op de fiets, later met de bakfiets en nog weer later, een bakfiets met een motortje. Het was heel hard werken en een sober leven. Ctvds-iA ïbr Zicht op Haringcarspel Piet en Afie, kinderen Johan en Cock1963 fs runnmi& MEVR. KROON winkelier mei 2018

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 15