Begin april 1847 was er een publieke verkoping te Spanbroek en dat bracht f 18.000.- op. Emigratie Vanuit Rotterdam begon het gezin met de zeven klei ne kinderen Antje, Willem, Jan, Teunis, Pieter, Trijntje en Gerrit aan hun reis naar Amerika met de grote zeilende driemaster "de Doggersbank" uit 1840 van de firma C. Vlierboom en Zn. met een lengte van 40 meter en breedte van 7,30 meter. Het oudste kind Antje was 11 jaar en de jongste Gerrit drie maanden, de reis daarnaar toe duurde 62 dagen. Gedurende deze reis werd Klaas ziek en stierf in de leeftijd van 43 jaar aan pleuritis (tbc; een ziekte die wordt veroorzaakt door een bacterie). Zijn lichaam werd toevertrouwd aan de diepte van de Atlantische Oceaan. Antje en haar zeven kinderen waren genoodzaakt om de reis voort te zetten. De kapitein bood haar aan om hen kosteloos terug te brengen naar Nederland, maar zij wilde van zoiets niet horen. Ze zei "het is de beslissing van mijn man Klaas om naar Amerika te gaan en met Gods hulp zal ik het plan van mijn man proberen te volbrengen". Onder deze omstandigheden probeerde Antje de moed er in te houden, maar dikwijls zei ze "de Heere zal wel zorgen", zonder twijfel was Antje een vrouw van groot vertrouwen in God. Naar de Vestiging Het reisdoel was de Van Raaltes vestiging in het dorp Holland in de staat Michigan. De vesting was ontstaan uit domi nee Albertus Cornelis van Raal en Antonie Brummelkamp met zijn Christelijke Afschei den uit 1834 die door een vertrek naar Amerika een einde zou maken aan geloofsvervolging, werkloosheid en armoede. Ze richten daarom de Vereeniging van Christenen voor de Hollandsche Volksverhuizing naar Amerika op. Tijdens het voorjaar van 1847 zette Antje en haar zeven kinderen voet aan wal in een vreemd land. Via deze verre reis was het doel eerst naar Ellis Island voor de kust van Amerika, daarna naar de stad New York, dan met een stoomboot de Hudson rivier op naar Troy in de staat Michigan, dan via het Erie- kanaal naar Buffalo aan het Lake Erie in de staat New York en dan via de Grote Meren naar Chicago in de staat Illinois. Ze kwamen niet in het dorp Holland in de staat Michigan maar in de stad Chicago. Reeds in Chicago kwam opnieuw droefenis in het gezin, de 3 maanden oude baby Gerrit overleed in juni 1847 en werd begraven op een klein kerkhof bij Lincoln Park. In Chicago kregen ze onderdak bij Lucas Vanderbilt (van der Belt *31-10-1805 +1871 Thorton Illinois) die hier eerder was aangekomen. Verhuisd In augustus van 1847 vertrok Antje met haar over gebleven zes kinderen met een stel ossen voor een houten kar naar de Long Thorn Creek bij Glenwood in de staat Illinois, waar nog meer pioniers uit Neder land waren. Deze Creek was een zijrivier van de Little Calumet Rivier die door de provincie Will en Cook gaat iets ten zuiden van Chicago. Antje kocht bij Long Thorn Creek 80 hectare land. Op dit land liet ze een houten blokhut bouwen, die aan de buitenkant bestreken werd met klei. Het dorp zou uitgroeien met de naam South-Holland en al haar kinderen gingen zich later in de buurt vestigen. Klaas Pool uit Schoorl, die gelijk met Klaas Paarlberg en Antje Waagmeester en haar kinderen naar Amerika was gekomen, deed enige tijd werk voor haar en hielp ook Antje met haar geldzaken. Het zakentalent van Pool was echter beperkt. Antje was dan ook dikwijls bezig met improvisatie voor haar nog overgebleven zes kinderen, de goedheid en moed was voor haar de kracht maar in de donkerste uren was altijd "de Heere zal wel zorgen". Gegraveerde rots Antjes laatste levensjaren sleet ze bij haar jongste dochter Trijntje en haar man Mattijs van der Wolf op een boerderij bij Long Thorn Creek. Door een hart aanval in oktober 1885 overleed Antje op 77 jarige leeftijd. Ook was Antje de eerste die met paard en wagen naar haar graf werd gebracht. Nog nooit was een boerenwagen voor dit doel gebruikt. Ter herinnering aan Antje ligt er een grote gegraveer de rots op het noordeinde van haar land aan de 167th straat bij de Long Thorn Creek te South-Holland in de staat Illinois. Ook door haar spreuk leeft Antje nog steeds voort bij haar afstammelingen "Gezegend Zijn De Zuivere Harten,Voor Hen Die God Zullen Zien". Boeken In 1924 is er door Edna Ferber een roman uitgebracht 'So Big'. De hoofdpersoon is Selina Peake De Jong, gebaseerd op de belevenissen van Antje Waagmeester. Het boek 'Lest we forget' van Henry Paarlberg zoon van Peter Paarlberg en Cornelia van Oostenbruge, een van Klaas en Antjes kleinkinderen, vertelt de fa milieversie van de moeilijke reis van de familie. Pieter (*21-12-1840 Spanbroek +10-8-1921 Long Thorn Creek Amerika) de vierde zoon van Klaas en Antje, bouwde in 1870 een boerderij met het latere Historical Farm and Museum aan de Long Thorn Creek te South-Holland, en jaarlijks is er de Paarlberg Heritage Festival op Labor Day (eerste maandag in september) bij deze boerderij. Bronnen: My Trees.com en Wikipedia. 2018 Zicht op Haringcarspel mei

Zicht op Haringcarspel | 2018 | | pagina 14