Toegelaten zonder examon tot do II.Rö. te Alk maar, de jongeheer P. Groenhart alhier. Het verhaal gaat zelfs dat hij als kleuter reeds de kin derjuffrouw ertoe wist te verleiden om des avonds speciaal voor hem een deur of raam aan de achterzijde van het huis open te laten. Hierdoor kon hij dan geruisloos verdwijnen om nog een poosje met zijn vriendjes te spelen, terwijl zijn ouders hem veilig en wel in bed waanden. En even geruisloos kon hij dan, na zijn 'extra speeltijd', op zijn slaapkamer weerkeren. Ook moesten er natuurlijk nog enkele jaren op de schoolbanken worden door gebracht. De school bevond zich slechts op ongeveer 100 m afstand. Hoewel hij beslist leergierig moet zijn geweest, zou het wel eens zo kunnen zijn dat Pieter het schoolre- giem niet altijd even verdraagzaam vond. Mij is ver teld dat een stoute jongen wel eens werd opgehesen aan het touw van de landkaart en dan een poosje voor de klas moest blijven bungelen. Ik denk dat Pieter dat geen aantrekkelijke, noch een acceptabele straf zal hebben gevonden. Op 11 mei 1920 werd het doktersgezin verblijd met de geboorte van een dochter: Jacoba Matthéa. Haar roepnaam was Koos, of voor haar grote broers waar schijnlijk Koosje. Het moet een heel gezellig gezin geweest zijn, want Koosje had bijvoorbeeld Zusje Kleijer als vriendin en die was heel vaak en graag bij de familie Groenhart. En zo zullen de jongens ook wel vriendjes gehad hebben. In elk geval was Pieter goed bevriend met het zoontje van de koetsier aan de overkant, de drie jaar oudere Wim Keppel. Pieter als middelbare scholier Vanaf zijn twaalfde jaar bewoog Pieter zich tezamen met Wim Keppel naar de Rijks H.B.S. te Alkmaar. Dat ging zonder problemen of bezwaren, want hij hoefde geen toelatingsexamen te doen, volgens een bericht in de Schager Courant: Het vermelden van dit feit in de krant is voor tegen woordige begrippen opmerkelijk, maar een dorpsge noot die naar de HBS ging was in die tijd tamelijk bijzonder. Zicht op Haringcarspel De drie Groenhartjes: Pieter en Dirk met Koosje in hun midden. Wie zou hier niét graag komen spelen? december 2017 Kinderen van de openbare lagere school in de Voorpolder. Op de voorste rij als zesde van links het donkere ronde koppetje van Pieter.

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 9