De Eeuwige Dokter Groenhart (I) Door: Daan de Kraker In 2003 schreef ik een boek over het leven van mijn ouders, ter gelegenheid van het gegeven dat ze toen 100 jaar geworden zouden zijn. Het gaf mij door navragen, verzamelen en nadenken extra inzicht in hun, maar ook in mijn leven. Eveneens in dat jaar kreeg ik een collega-docent op het Eerste Christelijk Lyceum te Haarlem - hij docent lichamelijke opvoeding en ik docent wis- en natuurkunde - die Eric Groenhart heette. Aanvankelijk vermoedde ik nog niets, totdat hij zei dat zijn vader in de kop van Noord-Holland dorpsarts was geweest, in Dirkshorn, het dorp van mijn jeugd; dat betrof dus onze en ook mijn vroegere huisarts! Vervolgens vielen er vele kwartjes: Noord-Hollandse, maar ook Antilliaanse! Hij vertelde over zijn bijzon dere jeugd, vooral doordat hij zijn vader al op zes-ja rige leeftijd had verloren. Ik adviseerde hem om alles eens op te schrijven. Dat kan ik niet, was zijn reactie; waarop ik aanbood om het dan samen te doen. Hij vond het uitstekend, want hij was al begonnen met het onderzoeken van zijn vaders historie. Zo was ons eerste contact met Eduard Paarlberg, die ons op boeiende en aangename wijze vertelde over de onderduiker Piet Groenhart! De tweede kans om informatie te verzamelen deed zich voor, doordat onze dochter juist toen op Cura sao woonde. Vervolgens bleef het project echter jaren liggen omdat Eric ernstig ziek werd; maar daar is hij gelukkig rede lijk door heen gekomen. Op 2 juni van dat jaar (2012) was de dag dat Eric's vader 100 jaar geworden zóu zijn! Dat was voor ons voldoende reden om de noti ties van acht jaar geleden af te stoffen, uit te breiden en dokter Groenhart de eer te verschaffen, waarop hij zéker recht had. Het heeft mij een grote voldoening gegeven om me te kunnen verdiepen in het leven van deze moedige, boeiende, kundige en sympathieke arts. Als kind was ik al onder de indruk van deze man en dat is, door het schrijven van dit boek alleen maar toegenomen Zomer 1911, Dirkshorn In de vroegte van deze morgen is in het dorpje Dirkshorn de rust nog alles overheersend. De kerk staat roerloos te midden van de huisjes en de boer derijen. Maar de stilte, welke rust op de landerijen en de sloten, is onaantastbaar. Rondom Koetenburg grazen de koeien en zwemmen de eendjes en vooral de koeten want dit is immers hun burcht. Toch zijn de boeren al aan het werk; ze melken hun koeien. Dat verstoort echter niet de rust, integendeel. En dat de bakkers hun zorgende taak al op zich genomen heb ben, dat kun je ruiken. Maar niemand merkt op dat aan de Voorpolderweg, op deze achttiende mei, de jonge dokter Dirk Groen- hart wat gespannen, maar toch met een zelfverzekerde rust deze nieuwe dag begroet. Hij zal vandaag zijn werkzaamheden aanvangen, als de nieuwe gemeen tegeneesheer van Harenkarspel, op zesentwintigja rige leeftijd. Hij is zeer tevreden en gelukkig met de prachtige dokterswoning die al voor hem klaar stond. Het is een dorps-juweel, gebouwd in 1891 en geheel passend in deze authentieke omgeving, maar toch met precies dat vleugje aristocratie dat thuis hoort bij een dorpsdokter. Wat hem wat gespannen maakt is de volledige on bekendheid met de bevolking; iedere patiënt die hij straks gaat ontvangen zal nieuw voor hem zijn. Dat vereist, naast zijn reeds verworven deskundigheid, een groot inlevingsvermogen. Toch vertrouwt hij ook hier op zijn ervaring en wel op zijn ervaring met Noord Hollanders. Hij is tenslotte afkomstig uit Purmerend, dus met het Westfriese levensritme redelijk bekend. Datzelfde geldt voor zijn aanstaande vrouw Louise Maria van Thiel, die eveneens uit Purmerend komt en evenals hij zelf enige jaren de stad Amsterdam als tussenstation had. Er wacht hem een zeer drukke en spannende tijd met de opbouw van zijn praktijk en de inrichting van zijn huis, maar ook een vreugde- 5 Zicht op Haringcarspel De dokterswoning aan de Voorpolderweg december 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 7