De Razende Aap Op de kermis in Warmenhuizen stond bij café De Klok een groot bord met een afbeelding met de tekst 'De Razende Aap'. Menig kermisvierder zal gedacht hebben dat dat een leuke kermis- kreet is. Maar achter de kreet De Razende Aap zit wel een historie van 100 jaar. Door: Rinus Jonker Voor een duidelijk beeld over de historie van De Razende Aap gaan we terug naar 1900. In die tijd was een overgang van veeteelt naar tuinderij, er wer den verschillende groenten geteeld. De voornaamste groente was toch kool, de kool werd geveild in Broek op Langedijk. Varende met een schuit kool naar de veiling in Broek was heen en terug een dagtaak met een vaartijd van 3 a 4 uur. Al gauw gingen er stem men op over een eigen veiling, maar een probleem was de afvoer van de producten. Al in 1890 werd er al gesproken over een net van tramwegen in West-Fries land. Ook vroeger duurde het wel even voor een plan gerealiseerd werd, maar in 1912 begon men aan het gedeelte van de trambaan van Schoorldam naar Scha- gen. Van Alkmaar tot Schoorldam was al aangelegd, en 29 Augustus 1913 reed de eerste tram feestelijk van Schagen naar Alkmaar. De tuinders organisaties had den ook niet stil gezeten want vervoer per spoor was van groot belang voor het stichten van een veiling. TTTTmrr Zo werd er 1 Oktober 1913, zoals op de foto is te zien, voor het eerst feestelijk en onder grote belang stelling geveild in Warmenhuizen. Op een plaats waar veel volk bijeen komt bestaat al gauw de behoefte iets te drinken. H. Slikker stichtte in 1916 een eenvoudig houten verloflokaal. Hoe men op die naam kwam was niet meer te ach terhalen. De Razende Aap heeft niet lang dienst gedaan, in 1919 nam het algemeen bestuur van de veiling het besluit tot de bouw van een eigen koffiehuis. Met de bouw van dat koffiehuis aan de Stationsstraat wil het evenwel niet zo erg vlotten. Zicht op Haringcarspel Sandra en Rosa promoten de kermis Warfnv'nhulron UroonlTYWUnj Op de overzichtsfoto uit latere jaren is het eenvoudige houten ge bouw nog te zien: tussen het veilingkoffiehuis rechts en het station (met trein) links staat De Razende Aap. De Razende Aap is iets moeilijker te zien naast het veilingkof fiehuis en voor het station. december 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 22