Warmenhuizen markt in Schoorl Door: Sam Schipper Wij vonden het nodig om met alles akkoord te gaan en te koesteren met meer dan 30 jaar gelukkige her inneringen aan zo een begaafde instructeur. Maar toch was Pater Tesselaar alles behalve een school meester. Op een dag kwam het dringende verzoek van de Aardbisschop van St. Louis om zijn landgenoten te ondersteunen in het katholieke kolonisatieproject. Onmiddellijk stond vast dat hij een meester was op elk gebied van een plattelandspastoor. Hij was snel thuis in het pastorale werk, zoals hij dat was in de klaslokalen. Met de tractor net zo bekwaam en vertrouwd als met de rekenliniaal, en met een boe renbedrijf net zo bekend als met het onderwijzen van filosofie. Niet veel mensen zijn zo. Na de plechtige requiemmis in Our Lady of Sorrows kerk in Chicago, is het lichaam van Pater Tesselaar naar het Calvary kerkhof gebracht waar hij werd bij gezet naast broeder Servants of Mary. Dat hij mogen ruste in vrede. Bij handvest van Filips van Bourgondië (ook genoemd Filips de Goede) uit 1446 werden de Schoorlse markten ingesteld (ze werden gehouden op de Paardenmarkt een plek die nog altijd dezelfde naam draagt). Bij octrooi van de Staten van Holland en Westfriesland van 1601 werd toegestaan dat ter bekostiging van de jaarmarkt op iedere ton aangevoerd bier een extra heffing van 6 stuivers zou worden gelegd. Een schrijven van dezelfde Staten uit 1623 bevestigde het privilege van Filips van 1446. Op advies van de 'agstluyden' (een college van burgers op andere plaatsen in Holland, Goede Luyden van Achten genoemd), besloten schout en schepenen in 1676 de door de 'troebelentyt van 1573' enigzinds 'verduysterde' oude rechten en gebruiken van de Schoorlse jaarmarkt te herstellen. Enige jaren tevoren, in 1665, ging de ambachtsheer van Bergen jonckheer Antonie Studler van Surck een akkoord aan met de ambachtsvrouwe van Schoorl, gravin Louise Catharina van Solms, weduwe van Johan Wolpert van Brederode, waarin de Bergenaren werd toegestaan hun vee kosteloos op de Schoorlse markt te brengen. Dit recht was hun al in vroeger dagen door de Graven van Egmont in hun kwaliteit van Ambachtsheren van Schoorl verleend, maar in de tijd van de bloei der Schoorlse markten had onze burgerij dit voorrecht liever niet meer toegepast. Men kan de markten in een 6-tal rubrieken verdelen. 1 - de weekmarkt elke maandag. 2 - de Palmmarkt die daags na Palmzondag plaats vond, ze begon na het luiden van de klok om 10 uur 's morgens en eindigde om 2 uur 's middags. Wie de markt eerder verliet kreeg een boete van 42 Kennemer schellingen, waarvan de schout en de gerechtsbode ieder de helft ontvingen. Elke ingezetene van Schoorl of Camp die eigenaar van paarden was, was verplicht met minstens een dier ter markt te komen. 3 - de Pinkstermarkt op beloken Pinksteren (7 dagen erna dus). Wie koeien, schapen of varkens bezat moest er eveneens van 10 uur tot 2 uur mee ter markt verschijnen, de boete bij te vroeg vertrek en de verdeling van de boete was dezelfde als bij de Paasmarkt. 4 - de St. Maartensmarkt was op St. Rebuynsdag (12 november), het vee mocht niet daags na deze dag "vermangelt (verruilt), verkocht of afgedreven" Zicht op Haringcarspel Nabij dit beeld is het graf van Pater Tesselaar. -i december 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 20