vader Kees uit het gezin overleed 's middags om twee uur en dat diezelfde dag, 's avonds om acht uur, moe der Neeltje beviel van een zoon (Cornelis Adrianus, kind 12). Toch wel een hele bijzonder dag die zesde mei 1872 en een bijzonder kind naar later zou blijken. De moeder uit dit gezin, Neeltje Stet is overleden op 13-12-1890 (62 jaar) Drie broers uit dit gezin, Klaas, Jan en Kees, zijn begin jaren negentig van de negentiende eeuw naar Noord Amerika geëmigreerd. De aanleiding zal waarschijn lijk de slechte economische situatie in Nederland ge weest zijn. Er werd in die tijd veel propaganda voor vertrek naar het noorden van Amerika gemaakt. Emigratie na 1880 In het jaar 1879 begon de derde landbouwcrisis en die zou tot ongeveer 1895 duren. De binnenlandse markt werd overstroomd met goedkope tarwe, rogge en gerst uit Amerika. Het gevolg hiervan was dat de prijzen van dezelfde hier geoogste producten dras tisch daalden. De uitvoer van boter naar Engeland stagneerde, waardoor ook de melk veel minder waard werd. De boeren kregen dus niet genoeg geld voor de opbrengsten en moesten sterk bezuinigen op hun eigen uitgaven maar ook op de loonkosten van de arbeiders. In veel gevallen werden deze arbeiders dan ook ontslagen of kregen verlaging van hun loon. Uit pure armoede en om een betere toekomst voor de kinderen werd voor vertrek naar Noord-Amerika gekozen. Bij het doorlezen van de kranten uit die tijd is duidelijk te merken dat de emigratie in de belang stelling stond. Advertenties van stoomvaartmaatschap pijen, die hun diensten voor de overtocht aanboden, kwamen veelvuldig voor. In verschillende dorpen wa ren subagenten aangesteld, die de reis konden regelen. Verder werd in verschillende bladen uitvoerige voor lichting gegeven over het vervoer, prijzen van vracht en dergelijke. De 'Friesche Courant' van 22 februari 1881 schreef hierover: "De schepen van WA. Scholten c.a. te Am sterdam zijn bestand tegen stormen en op meer dan 200 volbrachte reizen is nog niet een ramp voorge komen. Driemaal daags krijgen de passagiers gezon de voedzame spijs en dat in voldoende hoeveelheid. Aan boord van iedere stoomboot bevindt zich een bekwaam arts. Vrouwen en kinderen slapen in ver trekken afgezonderd van mannelijke passagiers, doch gezinnen kunnen verkiezen bij elkander te blijven". Eigen bedden konden worden meegenomen of wor den gehuurd. Een overtocht kostte Fl. 57,- voor een volwassen persoon, kinderen beneden 12 jaar half geld en beneden een jaar was het gratis. Dit waren voor die tijd vrij aanzienlijke bedragen, wanneer men hierbij bedenkt dat het weekloon van een arbeider destijds ongeveer zes gulden was. Ook komt in deze publi catie naar voren dat de Amerikaanse regering belang had bij de vestiging van buitenlanders. Bij aankomst waren "Hollands sprekende ambtenaren" aanwezig voor het geven van inlichtingen en om hulp te bieden bij de reis verder het land in. Op zoek Via internet zijn we in contact gekomen met Fra ter Conrad Borntrager, woonachtig in Chicago. Hij is de Provinciaal Archivaris van de katholieke religieuze orde O.S.M. (Orde Servite Maria) waartoe ook Pater Tesselaar behoorde. Van deze Pater Conrad Borntra- ger hebben we veel informatie mogen ontvangen. Klaas Wanneer Klaas precies naar Amerika is gegaan heb ik (nog) niet kunnen achterhalen. In elk geval na 1890, want op 13 december 1890 deed Klaas in Warmen- huizen nog aangifte van het overlijden van z'n moe der. Klaas was ongehuwd en is overleden op 9 januari 1931 in Affton. Hij ligt begraven op het Saints Peter and Paul Catholic Cemetery te St. Louis in de Ame rikaanse staat Missouri. Jan Jan arriveerde in 1892 met de boot bij Ellis Island bij New York. Hij was toen 26 jaar. Ellis Island is een ei land in de haven van New York dat eind 19e en begin 20e eeuw dienst deed als grenspost voor aankomende nieuwe immigranten die zich in de Verenigde Staten wilden vestigen. Zicht op Haringcarspel li, ,,W, A, SCHOLTEN" de N,V_ Ned*rtendaeh*An-.eHliunictw Stoomvaart Huiuhmpll te Rot- lerdam Gebouwd in 1874 door R. Napier A Som te Glasgow. Lengte H2 tfl m. Breedte 11.58 m. 2.52S btt. 1.500 pk. Snelheid 10 mijl. Aceorr;moditte toot 50 passagiers In de eerste klasse cn BW passa gier» tussendek». Het schip Is 13 november 1687 peiortkoo na oen oartvarlnp Dover. Later toch een ramp in 1887. december 2017

Zicht op Haringcarspel | 2017 | | pagina 17