Restauratie noordzijde Oude Ursulakerk Door Firma Pronk Leidekkers De firma Pronk Leidekkers b.v. uit Warmenhuizen heeft in 2015 het dak aan de noordkant van de oude Ursulakerk gerestaureerd onder toeziend oog van Bouwadvies Grootholland met als projectleider Alex Spekking. Het betrof in hoofdlijnen het leiwerk en loodwerk van het noordelijk dakvlak vernieuwen, en het voegwerk van de noordgevel vernieuwen. Het leien dak Er zijn over het algemeen voor daken drie soorten dekkingen: Maasdekking rechthoekige leien, zoals op de nieu we Ursulakerk. Rijndekking schubleien van regelmatige vorm. Oud Duitse dekking schubleien van onregelmatige vorm. Historisch gezien werden leien veelal uit Duitsland, Frankrijk en Engeland gehaald. Door de 'globalisering van markten' en toegenomen vraag door toepassingen voor leien op nieuwe gebouwen en woningen (daken en gevels) zijn er inmiddels vele soorten leien in de markt. O.a. uit Spanje, Brazilië, China, Canada. Voor restauraties wordt altijd getracht het meest historische materiaal aan te houden. In dit geval waren er destijds Duitse leien toegepast en dit is nu weer gebeurd, middels Duitse Katzenberg Moselschiefer. De Oude Ursula kerk heeft een leien dak met zoge naamde 'Oud Duitse' dekking. Dit betekent dat de leien verschillend van hoogte en verschillend van breedte zijn. Op deze wijze kon meer gesteente uit de groeves gebruikt worden voor leien. Het levert vaak een mooi levendig dakbeeld op omdat niet alle lijnen strak en recht lopen, iets wat ook wel passend is voor dit his torische gebouw. Men begint met de grootste leien onderin en werkt naar boven toe met steeds kleinere leien. Dit vereist voor de leidekker behoorlijk vakmanschap en naden ken, om tot een goede en nette verdeling van de leien te komen. De schubleien kunnen links- of rechtsdek- kend zijn. Aan de noordzijde van het dak, horen de leien rechtsdekkend te zijn, zodat de schubben van de meest voorkomende (westelijke) windrichting af, over elkaar liggen. Aan de zuidzijde van het dak horen ze dan linksdekkend te zijn. Dit is overigens op het zuidelijk dakvlak van de Oude Ursula in het verleden niet goed gebeurd, hier liggen ook rechtsdekkende leien. Elke lei wordt minimaal met 3 kopernagels op het dakbeschot vastgespijkerd. De nagels worden weer afgedekt door de overlappende volgende lei, dus dan is het waterdicht. Het overlap van de leien is vaak afhankelijk van de dakhelling, maar bij leien in Oud Duitse dekking, ook van de hoogtemaat van de lei. In dit geval moet het overlap minimaal 29% van de leihoogte zijn. In het geval op de Oude Ursula, tussen de 10 en 7 cm. De juiste aantallen per m2 bepa len, dit is moeilijk omdat de formaten van de leien verschillen. Hierdoor wordt bij dit soort dekking uit gegaan van een aantal kilo leisteen per m2. Je bestelt dus geen aantallen, maar kilo's leien in dit geval! In de praktijk heeft een leien dak een levensduur van ca. 60 tot 80 jaar. De levensduur is o.a. afhankelijk van de samenstelling van het gesteente, de ligging van het dak (noord/zuid/west of oost gericht) en of het op de juiste manier is aangebracht. Als de leien versleten zijn, worden ze bros en poreuzer, ze nemen water op en beginnen aan de achterkant te 'vervilten'. Op de Oude Ursula lagen de leien er sinds ca. 1960 op. Eigenlijk iets te kort voor de normale levensduur van een dergelijk dak. Maar één van de redenen voor vervanging was ook de matige uitvoering van het dak. De leien hadden te weinig overlap en de aanslui ting met de kopgevel was slecht. Zicht op Haringcarspel Rechtsonder is goed de onregelmatige breedtes van de leien te zien; een kenmerk van Oud Duitse dekking mei 2016

Zicht op Haringcarspel | 2016 | | pagina 13