De vloer van de Ursulakerk De geschiedenis van de Ursulakerk in Warmenhuizen gaat terug tot het begin van de veertiende eeuw als er aanstellingen van priesters worden vermeld; met dat gegeven in de hand ging in 1943 de heer Lutjeharms de zeer bouwvallige kerk binnen om daar wat graafwerk te verrichten. Hij groef zowel binnen als buiten de kerk, vond oud muurwerk en compileerde in 1949 een lezenswaardig boekwerkje over zijn bevindingen. Hierin reconstru eerde hij het vroegste kerkgebouw aan de hand van de muren die hij had gezien. Hij beschrijft ook de stenen die hij 'Oud Hollandse reuzenmoppen' noemt. Hij vermeldt daar tevens bij dat de stenen van ver schillend formaat waren gebruikt. Nu, 70 jaar later, weten we dan ogenblikkelijk dat dat betekent dat er ouder materiaal met nieuwere stenen zijn verwerkt - waarschijnlijk bij een tweede verbouwing. De date ring voor de kerk zoals die wordt gesuggereerd, is zeker niet juist, omdat vóór 1250 baksteen als bouw materiaal nog maar zelden werd gebruikt; de kerken van de twaalfde eeuw en ouder waren steevast opge trokken uit tufsteen en daar vond ook Lutjeharms geen splinter van. In de jaren '60 van de twintigste eeuw is de kerk 'opgeknapt' c.q. gerestaureerd; daarbij is geen onder zoek gedaan en van de werkzaamheden is geen aante- kening gemaakt. Het simpele feit dat nu, in 2013/2014, de gehele vloer verwijderd ging worden voor de aanleg van vloerverwarming, was een gouden - en voorlopig laatste - gelegenheid om iets te zien. De werkzaamheden, uitgevoerd door Pronk Bouw, hielden in dat de zerken alle werden opgenomen en dat er een halve meter van de daaronder liggende grond werd verwijderd. Dat was niet veel, maar mogelijk viel er toch het een en ander waar te nemen. Om met het ergste te beginnen: in de jaren '60 is de helft van het middeleeuwse muurwerk onder de noordgevel gesloopt en vervangen door een mooi stuk gewapend beton. Dit precies op de plaats waar Lutjeharms zijn zware kloostermoppenmuren had gevonden. Waarschijnlijk was de kerk over deze oude fundering heen gescheurd en werd hij om die reden weggehaald. De noordmuur is gebouwd in het begin van de zestiende eeuw met een steenformaat van 21/10/5 en de fundering steekt ongeveer een meter onder de huidige vloer. 8 Zicht op Haringcarspel Door Frans Diederik Afb. 1 De reconstructie van Lutjeharms (niet gearceerde delen) geprojecteerd op de inmeting uit 1954. mei 2016

Zicht op Haringcarspel | 2016 | | pagina 10