Nou vraag je me wat Door Willy Kok Deze keer bleef ik in ons eigen dorp Kalverdijk en kwam terecht bij Niek Hoogeboom, Kalverdijk 49. Niek was, zoals meestal, aan het werk in zijn schuur of op zijn land. ''No".zei Niek "nou vraag je me wat" en was wat bescheiden. Nou laat ik me niet gelijk wegsturen, dus na wat heen en weer gepraat zei Niek "ik wil het wel, maar dan met iemand samen". Oké.. en wie had je daar voor in gedachten Niek? "Nou, Frans Hoogeboom" denk ik, vraag die maar. Familie Naar Frans getogen die altijd op Kalverdijk 35 heeft gewoond (nu op het Kromwater). Die wilde het wel, al keek hij wat bedenkelijk en dat moet ook met zo'n opdracht, veel denken over jouw geschiedenis. De mannen namen contact op met elkaar, diepten het een en ander op, kwamen op een middag bij mij thuis en zoals altijd kwamen de verhalen! Want als je eenmaal begint! Dat de oorlog een belangrijke rol speelde in hun leven bleek ook nu weer. De mannen Hoogeboom (dezelfde stamboom) zijn allebei geboren in 1936 en jaren buren en vrienden, evenals de oud-Kalverdijkers Gert Boerdijk, Henk Karsten, Niek Kruijer, Piet Dekker, P Pronk en Sam Boon. Hun schooltijd brachten ze eerst door in Café De Vriendschap, (indertijd bestierd door Joepert Blokdijk) en later in Kerkbuurt, nadat daar een ver bouwing plaats had gevonden. Tevreden De vader van Niek, Piet Hoogeboom (1896 - 1968), woonde waar nu het pad is naast het huisnr. 37, waar nu Joris Kruijer woont. Hij heeft het huis zelf laten zetten indertijd, maar het is in 1970 gesloopt. Piet trouwde 21-05-1921 met Johanna Hoek, geboren 06-08-1898 te Harenkarspel. Het gezin bestond uit 6 kinderen, 3 meisjes en 3 jongens, Niek was de jongste. Vader verdiende zijn geld in de visserij en met kool, geiten en varkens waren voornamelijk voor eigen gebruik. Er waren in die tijd veel vissers in het dorp, met bekende namen als Hoogeboom, Boerdijk, Hessing en Jong. In de winter als de sloten dicht gevroren waren, moesten er bijten worden gehakt om te vissen en werd de vis op een slee en mankracht naar huis getrokken. Vader Piet moest dan soms uitrusten bij Frans Hoogeboom, terwijl hij nog maar zo'n 50 meter moest lopen, zo zwaar was het werk! "Zet er maar rustig in, dat het zeker niet 'die goeie ouwe tijd was', het was alle dagen armoe troef" vol gens Niek, maar honger was er gelukkig niet en je was met heel weinig tevreden. Geen gebrek De vader van Frans heette ook Piet Hoogeboom, geboren 04-11-1895 en was in 1932 getrouwd met Cornelia Schoon, geboren te 27-02-1904 en ook in dat gezin werden 6 kinderen geboren, 4 jongens en 2 meisjes. Zijn vader huurde de boerderij nr. 35 van Gert Kuiper (vader van sterrenkundige Gerard Kuiper), destijds eigenaar, die het huis verkocht voor 1500 gulden aan Jan Pronk. Later kocht hij de grote boerderij met een flink erf voor 2000 gulden van Jan Pronk. Kom daar nog maar eens om! Zicht op Haringcarspel Fam. Niek Hoogenboom Staand v.l.n.r.: Marie,Cor,Gon en Jaap. Zittend Vader,Nelie,Niek en moeder. Gemaakt in 1942 omdat Jaap in dienst moest naar Duitsland,maar hij is ondergedoken. Frans Hoogenboom mei 2016

Zicht op Haringcarspel | 2016 | | pagina 8