a f|p}>sT 1 -vH - werden zoals Charlie Chaplin en andere lachfilms. We zaten graag voorin zodat we de man achter de piano, die de geluiden bij de film verzorgde, goed konden zien. Hij moest altijd erg snel zijn om het juiste geluid op het juist moment te maken. In Montana leerde tante ons op zondagmiddag de catechismus als voorbereiding op de H. Communie. We moesten de rozenkrans bidden en iedere avond een avondgebed. Tante Anna vertelde ons vaak Bijbelverhalen en verhalen over heiligen. Ze scheen de Bijbel door en door te kennen. Het meest inte resseerde mij het verhaal over de profeet Elia, hij leefde ook onder moeilijke omstandigheden. Toen er een hongersnood was vertelde God hem naar een weduwe in Zarefat te gaan die voor hen zou zorgen. Toen hij daar kwam was ze bezig hout te sprokkelen. Hij vroeg haar wat ze deed antwoordde ze: "Ik ver zamel hout om een vuur te maken en de laatste koek voor mijn zoon en mij te bakken en dan moe ten we sterven". Maar Elia zei: "nee u zult niet ster ven, maar mij eerst een kopje water brengen". Ze bracht het, toen zei hij "bak mij een koek en denk er aan de olie zal niet opraken en ook het meel niet". Zo gebeurde het tot het einde van de hongersnood, toen er weer regen kwam. Wij leefden ook in tijden van voedselschaarste en we aten alleen aardappel pannenkoeken. Alle voorraadpotten waren leeg Nick zei: Moge God vannacht al deze potten vul len". Ze waren de volgende morgen echter nog allemaal leeg, op een paar rozijnen na. Stilte Vaak was het in de heldere maanverlichte nachten zo stil dat tante Anne zei: "Oh wat is het toch stil". Het janken van de prairiewolven was zo doordrin gend, dat we het laken over onze oren trokken om het maar niet te horen. Zelfs de hond was bang kroop in een hoekje weg onder het bed en gromde. Het was een opluchting als de wind om het huis blies. Wilde paarden We zagen de veulentjes samen spelen en rollen over de grond. Op een dag waren we verbaasd dat moe der en veulen langs de omheining heen en weer renden. Spoedig zagen we dat het veulen zich bin nen de omheining bevond. Tijdens het over de grond rollen was het onder de omheining terecht gekomen en toen het op wilde staan bevond het zich binnen de omheining en kon er niet uit. Het moederpaard had ons zien staan was naar ons toe gerend en had ons aangekeken of ze zeggen wilde: "Help me alstublieft". Toen rende ze terug naar haar veulen. We besloten het veulen er uit te halen door het prikkeldraad los te maken, maar aarzelden omdat A II f/hr: K het de omheining van de buurman was. We besloten het toch te doen haalden de nodige gereedschappen uit de schuur en zochten een plaats waar we het prikkeldraad gemakkelijk los konden maken. We bogen het draad naar beneden. Het veulen sprong er overheen en rende naar haar moeder en samen gin gen ze naar de rest van de kudde ongeveer 20 dieren. Ze graasden nu een paar mijl verderop. De omhei ning werd weer hersteld, gingen naar huis en keken nog naar de paarden. We waren verbaasd want nadat moeder paard het veulen bij de kudde had gebracht, draaide ze zich onmiddellijk om en kwam in volle galop naar ons toe. Op veilige afstand bleef ze staan en haar grote ogen schitterden alsof ze ons wilde bedanken, we glimlachten en schudde ons hoofd. Toen draaide ze zich om en rende in volle galop naar de kudde terug. We waren zo van deze dank van dit dier onder de indruk dat we er nog lang over napraatten. Hoe de veeboeren naar ons huis kwamen Vader had ons gezegd dat wanneer er vee of paarden op ons land of dicht bij ons huis kwamen we ze weg moesten jagen. Wij maakten daar een sport van. We lieten ze eerst zo dicht mogelijk bij komen om ze Zicht op Haringcarspel From Sage Brush to Harvest by Irrigation In the Northwest» ".J I VINHTU.I I druilt* ADOFtESS HERE Ansichtkaart uit Malta, geschreven op 29 januari 1917 (voordat de familie Mosch daar arriveerde). "Beste vrienden, even een berichtje om jullie eraan te herinneren dat we nog leven en jullie ons niet vergeten zijn. Ik werk dag en nacht. Dit is zeker een grootse plaats en ik hoop jullie binnenkort een brief te kunnen schrijven. Groeten van ons allen, LoraJacobs." mei 2016

Zicht op Haringcarspel | 2016 | | pagina 20