De geschiedenis herhaalt zich Door Tineke Koenis Anno 2016 hebben we al weer een aantal jaren de conflicten in het Midden-Oosten. Lees en huiver hoe het er in 1799 aan toe ging in Krabbendam. Over de gruwelijke gebeurtenissen in die dagen is een brief geschreven die gepubliceerd werd in de Bataafsche Leeuwarder Courant van 28 september 1799. Wat er aan vooraf ging De Republiek der Verenigde Nederlanden wordt in 1795 door de Fransen ingelijfd en de erfstadhouder, Prins van Oranje, WillemV Batavus (1748 - 1806), vlucht naar Engeland. Op 27 augustus 1799 vielen de Britten en hun Russische bondgenoten Noord-Holland, dat dan bij de Bataafse Republiek hoort, binnen bij Callantsoog. Hun doel was ten eerste de Bataafse oorlogsvloot uit te schakelen zodat deze niet gebruikt kon worden voor een Franse invasie van Groot Brittannië en ten tweede Amsterdam te ver overen, de Fransen uit Nederland te verdrijven en het Huis van Oranje te herstellen als stadhouders. Britten en Russen vormden een coalitie. Rusland leverde soldaten in ruil voor Britse financiële steun. Een beeld van 1799 In de kop van Noord-Holland waren bij de gevechten 35.000 Britten en Russen, en 35.000 Fransen en Nederlanders betrokken. Er waren dagen dat er duizen den soldaten sneuvelden. Om soldaten te vervoeren, vor derden de legers paarden, wagens en schuiten. Burgers moesten onder dwang loopgraven, wegen en bruggen herstellen. Kerken en scholen werden ingericht als paar denstal of hospitaal. Burgers moesten ook onderdak en voedsel bieden aan militairen. De soldaten richtten veel schade aan. Omdat de bevoor rading van de troepen slecht was plunderden de Britse en Russische maar ook Franse soldaten de dorpen.Vee werd geslacht. Tijdens de veldslagen vertrapten ze akkers. Al het hooi werd gestolen om de militaire paarden te voeren. Door de oorlog kon er geen brandstof aangevoerd wor den. In de koude herfst van 1799 werd daarom alles wat van hout was gesloopt en verstookt. Op 10 september werden in Dirkshorn 4 huizen ver brand, in Sint Maarten de meelmolen en een huis. Op de 15e waren er branden in Harenkarspel. Op 19 september Leeuwarder hibF^' 1799 werd heel Krabbendam platgebrand. Over de gru welijke gebeurtenissen op onder andere deze dag is een brief geschreven die gepubliceerd werd in de Bataafsche Leeuwarder Courant van 28 september 1799. Frases uit de brief (herschreven naar het Nederlands van nu) GEACHTE VRIEND. Voor wat betreft het gevecht van donderdag kan u ik nog niets naders melden dan hetgeen ik in mijn laatste brief schreef. Ik heb het genoegen gehad om met de generaals Brune en Van Damme te lunchen waarbij de Russische krijgsgevangene generaal Hermann ook tegen woordig was. Hermann verklaarde dat zijn hele korps buiten gevecht gesteld was tenzij het weer gereorganiseerd werd. Bijna al zijn officieren en onderofficieren waren dood,gewond of gevangen. Hij beklaagde zich over de schurkse handels wijze van de Engelsen en dat de Engelsen de Russen bedrogen hadden, dat geen genade werd gegeven maar ieder een geguillotineerd Het verlies van de vijand in de laatste actie, van de 19 dezer, mag tenminste op 8000 geschat worden. Men weet nog niet precies hoeveel van onze mannen in deze actie gesneu veld, gewond of gevangen zijn. Ik zal u deze lijst zo gauw mogelijk proberen te sturenVan onze kant zijn ze nog steeds bezig om de Russen, die in het Berger Bos en in de duinen naast en achter Bergen verscholen zitten, op te vangen en hier binnen te brengen. Daarom weet men niet voordat deze jacht volkomen ten einde is, het juiste aantal krijgsgevangenen. Dat aantal zal de eerst gedane opgave duidelijk overtreffen. Er wordt zoveel mogelijk gezorgd voor de begraving van de gesneuvelde Russen, de wegen zijn bezaaid met lijken.. Onze naburige dorpen hebben bij de laatste slag allerverschrikkelijkst geleden. Krabbendam is helemaal afgebrand en in de Zijpe, Groet, Schoorl, Schoorldam en in de Langedijk is een groot aantal huizen in de as gelegd. Maar deze jammerlijke, dikwijls onvermijdelijke gevolgen van de oorlog zijn niets in vergelijking met hetgeen de beklagenswaardige dorpelingen geleden hebben van een wrede vijand en van de ijselijke gruwelen, gepleegd door de Russen die door onze godsdienstige en menslievende geloofs- en bondgenoten zijn toegezonden. Men had zo graag, voor de liefde der mensheid, aan deze gemeenheden getwijfeld maar zij worden van alle kanten maar al te zeer bevestigd door de unanieme getuigenis van militairen, burgers en landlieden. De hiervoor genoemde dorpen en ook Bergen, Zicht op Haringcarspel GELTXHBID, r&THBID; E E O E.D E E S C H 4 f. ito- NU/ EXTRA- ORDINAIRE BATAAF- V S C H E 'JC O U R A N T. ASASÏS DEP4XTSKS&1 Afl &flf PM ft D tt 5. aaïüidac DEK ei IEMÏMIEKj Mt TWE1D1 J A A t nu mei

Zicht op Haringcarspel | 2016 | | pagina 11