Het nieuwe wapen van Schagen Door Marieke Wever Begin dit jaar is tijdens een raadsvergadering het wapen van de nieuwe gemeente Schagen gepresenteerd. Dit wapen is door de Hoge Raad van Adel samenge steld uit onderdelen van de drie wapens van de voor malige gemeenten. Het schild en de geharnaste man zijn van het oude wapen van Schagen, de staande leeuw van de gemeente Zijpe en de kroon van het wapen van Harenkarspel. Waarom een gemeentewapen? Bij Burgerzaken is een symbool nodig dat gebruikt kan worden voor briefpapier, omslagen van aktes van de burgerlijke stand, stempels voor afschriften van de aktes en dergelijke. Een gemeentewapen wordt voor eeuwig geregistreerd en blijft een gemeente ook na opheffing representeren. Het is daarom een stuk cultuurhistorie en geeft een uitstraling van autoriteit. Vanwege het historische karakter geeft een gemeentewapen meer cachet dan een logo, dat met de jaren veranderd. Geschiedenis van het wapen Vandaag de dag is een wapen een kenteken van een per soon, familie, vereniging, gemeente of waterschap bij voorbeeld, maar oorspronkelijk hadden alleen heren en ridders een wapenschild. Dat had een praktische reden. Tijdens de kruistochten kwamen zware, gesloten hel men in zwang. Om in de strijd te zien wie vriend en wie vijand was, moest elke ridder een eigen teken op zijn schild dragen, zodat hij duidelijk herkenbaar was. Die eerste tekens waren zeer eenvoudig, een rood kruis op een wit veld bijvoorbeeld. Zo zag je al van verre wie er aankwam. Men had immers in de hitte van de strijd geen tijd om het schild van de tegenstan der lang te moeten bestuderen! Heraldiek Begin 12e eeuw was een hele cultuur rond het wapen ontstaan, waarvan de regels en gebruiken in de heral diek (wapenkunde) werden vastgelegd. Wapenschilden werden meestal ontworpen door herauten, die alle wapens noteerden in een wapenboek. Tijdens een oorlog stelden deze herauten in opdracht lijsten samen van de ridders die naar het slagveld gingen, om identi ficatie van gesneuvelden of gevangenen te vereenvou digen. Voor gevangengenomen ridders kon men aan de hand van het wapenschild (is 't een belangrijk per soon of niet?) ook de hoogte van het losgeld bepalen. Prestigeobject In de late 12e eeuw werd het steeds meer een presti geobject en gingen zonen het wapen van hun vader gebruiken, waaruit het familiewapen is ontstaan. In de 13e eeuw maten staten, steden, gilden en belangrijke burgers zich eveneens een wapen aan. Boeren hielden het eeuwenlang bij huismerken, maar ook in die krin gen werd een familiewapen in de loop der eeuwen steeds algemener. In de 12e en 13e eeuw werden wapenschilden werkelijk gebruikt. In de late middeleeuwen waren zij belangrijk bij riddertoernooien. Toen deze niet meer gehouden werden, ontstond een 'papieren heraldiek' waarin steeds ingewikkeldere wapens werden samengesteld, omlijst met kronen, leeuwen, mantels en wat dies meer zij. In Nederland registreert de Hoge Raad van Adel alle adel lijke en overheidswapens. Ook adviseert zij de Kroon inzake nieuwe wapens die worden aangevraagd. Als zij positief adviseert en het wapen door de Kroon wordt toegekend wordt hierover een Koninklijk Besluit gepu bliceerd en een wapendiploma opgemaakt. Bron:Wikipedia. Zicht op Haringcarspel Het nieuwe wapen van Schagen. Van links naar rechts: de wapens van Schagen, Zijpe en Harenkarspel, waaruit het nieuwe wapen is samengesteld. november 2015

Zicht op Haringcarspel | 2015 | | pagina 24