Brieven aan Cornelis Mosch (V) Cornelis Mosch van Schoorldam en Guurtje Pronk zijn met hun dochtertje in 1904 geëmigreerd naar Amerika. Zijn twee broers Piet en Jan waren er al. Vanaf die tijd volgde er een briefwisseling door Klaas Pronk uit Schoorldam met zijn schoonzoon Cornelis die de plaats West de Pere in de staat Wisconsin uitgezocht had. Klaas Pronk beschrijft aan Cornelis de gebeurtenissen van Warmenhuizen e.o. in de schrijfstijl van rond 1900. Uw schrijven van 29 mei kwam den 11den april in ons bezit (dus Cornelis schreef wel terug maar die brieven zijn verdwenen) juist den dag dien voor ons een herinnering was aan de geboorte van Fredrik waarin ik vernam dat gij dien dag niet heeft ontvangen. En ook dan dien Uw schrijven gelegen heeft Uw dank betuigen inzonderheid ons dan voor Uw gulheid met Uw dollar. Dit echter hebben wij vervuld en hebben de kinderen onzer int geheel een onthaaltje toegedaan. Jan Dekker was zeer tevreden al was het dan dat gij niet een aanzicht kan op zijn verjaring kon geven, hij vernam dit duidelijk door Uw schrijven, ook vernam ik dat gij beiden op een ijzerfabriek in Laam was doch alleen voor zoo ver dat wanneer het weer kalm werd, daar gij verplichting gemaakt had bij een steenfabriek iets meer verder aan dat het een groote verwenning wezen zal wanneer ik later over de wegen, zoo een modderpoel! Ik wil aannemen dat gij meer naar zomerdagen verlangd. Zoo als hier loopt er al veel vee in buiten vooral hokkelingen en ook wel koeijen, maar toch dat koeijen uijtjagen te meer een voorschot of met anderen woorden dat er geen hooi en geld is. Deze laaste 4 dagen hebben wij prachtich zomerweer, de eerste weken van Maart was ook goed weder, doch het laaste was wel wat kouder geworden, doch altijd droog. De 16 en 17 Maart heb ik peulerwten en groote boonen geplant, maar staan heden al erwte boven de grond, wel een hevig regen dat er toch al ontwikkeling door de zon is. Wij hopen ook dat spoedig daarbij en dit geval of weder zich zal voordoen, want ik begrijp makkelijk dat het bij U nog niet aangenaam is. Nu zijn Jan Kraakman van Warmenhuizen en Fredrik de Moor uit Sint Maarten benoemd tot commissarissen der Westvrieschebank te Schagen en eerst genoemd in de plaats van zijn schoonvader Simon Zuurbier te Spierdijk en laast genoemde in plaats van zijn schoonvader Pieter Kramer van Koedijk reeds overleden. Een dochter van de Kees de Moor gaat huwen met eene Stam uit Hugewaard en komt te woonen in het huis van Jan Vader welk huis en land hij alles van Jan Maas gekocht heeft. Voor Jan Maas wordt een huisje voor gebouwd, dus den tuinman en Antje op grond van zijn zuster, en het correspondentschap der Waarborg Maatschappij behoud hij, de schulden dien hij had heeft hij afgekocht en een nieuwe borgstelling heeft hij gekregen, dit hebben mij de directeuren zelfs gezegd, dus mijn solitietatie naar dat baantje loopt in het water. Bij de gehouden tentoonstelling van vee te Schagen kon de koe van Grootvader geen prijs behalen, doch was in de wicht nog zwaarder als de tweede prijs winnaar, vooral meente hij uit omdat hij meer vleesch dat vet had, levendig gewogen was de koe 1778 pond, van een koe en oom Teeuwis is een photografie genomen en staan er best op. 28 Maart hebben wij bij Grootvader en Grootmoeder verjaardag gevierd waar allen broeders en zuster vertegenwoordigd waren. Oom Jan heeft dit voorjaar wat aan ziekte zo geleden doch was weer hersteld, tante Marie was gezond, oom Maarten zag er slecht uit die heeft het altijd met de koedamp te kwaad, hij kan tegenwoordig zijn koeijen niet voeren, maar wanneer de koeijen het land ingaan dan wordt hij wel weer goed, tante Aagje was gezond, hetzelfde was ook met tante Aaltje, maar oom Teeuwis klaagde na de middag dat zijn maag niet in orde was, maar wij allen beschuldigde hem dat het in de kalfsvrik (kalfsgehakbal) zat want die heeft hij als naar gewoonte nog al aardig verorbert. Grootmoeder had 12 pond maar had er nog zoo een oompie te gast geweest, dan had bepaald de kalf op tafel moeten worden gezet. Bron: De geschreven verhalen gaan naar de zoon van Klaas Pronk, dit is Piet (snor) en later Trien Pronk van Cas Blokker. Bewerking Sam Schipper Zicht op Haringcarspel november 2015

Zicht op Haringcarspel | 2015 | | pagina 14