Toeval of niet, er waren naast de graven van hun drie collega's W R. Adamson, J. A. Eyers en P. R.V Sullivan kort tevoren twee plaatsen vrijgekomen, doordat en kele daar begraven Amerikanen naar hun eigen land waren overgebracht. Zo kwamen Allison en Liversuch naast hen te rusten. Een opvallend detail op de grafstenen is, dat er verschil len zijn in overlijdensdatum. Bij W R. Adamson, W R. Allison en J. A. Eyers staat als sterfdatum niet vermeld 3 juli, de datum van de noodlottige crash, maar 2 juli, de datum van het vertrek. Uniek zijn zulke verschil len niet. Een waarschijnlijke verklaring hiervoor is, dat ambtelijke richtlijnen op uiteenlopende tijden door meer personen zijn gehanteerd. Soms registreert men de datum van opstijgen als sterfdatum, soms - bij bewijs van overlijden - de werkelijke sterfdatum. Monument in Dirkshorn Het 'Vliegeniersmonument' in Dirkshorn aan de Raadhuisstraat is opgericht ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog maar in het bijzonder aan de op vrijdag 3 juli 1942 omgekomen bemanningsleden van de Engelse bommenwerper. Een van de propellers van het vliegtuig siert dit mo nument. Al op 15 juli 1982, direct na de geslaagde berging van de lichamen, heeft de Britse luchtvaar tattaché B. St. Claire een propellerblok overgedragen aan burgemeester Wesselink, die te kennen had gege ven hiervan een blijvend gedenkteken te willen laten maken. De propeller werd belangeloos geconserveerd door de onderhoudsdienst van Marinevliegkamp De Kooy bij Den Helder. Op 4 mei 1983, bij de jaarlijkse dodenherdenking, was het zover en kon het herden kingsmonument, een ontwerp van de gemeentelijke Technische Dienst in overleg met het Harenkarspelse 4 mei-comité, worden onthuld. Hierbij werd samen met wethouder Hoetmer een krans gelegd door een zus van W R. Allison, mevrouw Nicleson-Allison: "Hij heeft menig vriend verloren in de oorlog. Ik ben ervan overtuigd dat hij heeft beseft dat ook zijn tijd zou komen." Op het voetstuk van kinderkopjes is in 2002 een goudkleurig gedenkplaatje aangebracht met de na men van de vijf gesneuvelde bemanningsleden. Vijf jaar later was het monument aan een flinke onder houdsbeurt toe. De rotorbladen bleken bijna vergaan. Het tandwielblok begon uiteen te vallen. Beeldhou wer Marinus Schiffer uit Dirkshorn heeft toen de ge meente een voorstel tot restauratie gedaan, dat hij ook heeft mogen uitvoeren. De kosten voor de gemeente waren rond de tienduizend euro. De originele alumi nium propellerbladen werden vervangen door bron zen, het tandwielblok kreeg een beschermlaag en de sokkel werd opgeknapt. ROYDEN ALLISON RAYMOND JOHN LIVERSUCH 9 Zicht op Haringcarspel Grafmonument voor Roydon Allison, in 1983 geplaatst op de militaire begraaf plaats Bergen (fotograaf Willem Volkers). Het vliegeniersmonument in Dirkshorn (foto: Piet Bommer). Op vrijdag 14 januari a,s. zal op de Algemene begraafplaats te Bergen aan Zee. de begrafenis plaatshebben van adfudant-ondemff icier - en sergeant van de Engelse Luchtmacht, die op 3 juli 1942 met hun Wellington vliegtuig in de omgeving van Dirkshorn verongelukten. De begrafenis zal plaatsvinden In aanwezigheid van de uit Engeland en Canada overgekomen familie leden. Pas onlangs wetden de stoffelijke resten van adjudant Allison en sergeant Liversuch geborgen door de Bergingsdïenst van de Koninklijke Lucht macht. -- - Zij die bloemen willen geven, kunnen deze afgeven op 14 januari a.$. tot 12.00 uur bij de aula van de Algemene begraafplaats. r Januari 1983. - (bron: Rick de Ruiter) november 2015

Zicht op Haringcarspel | 2015 | | pagina 11