Dankbaar Amersfoort Historie op de fiets ALKMAAR, 14 Aug. 1941 - In tal van gemeenten in Hollands Noorderkwartier hebben de dankbare Amersfoorters door aanbieding van blijvende geschenken uiting gegeven aan hun dankbaarheid voor de in de Meidagen van 1940 genoten gastvrijheid. Zoo kreeg Alkmaar een monumentale bank in de kom van het dorp en vele andere gemeenten een tegeltableau of gevelsteen. In Warmenhuizen en Harenkarspel waren in die dagen van evacuatie een kleine 4000 Amersfoorters ondergebracht en een uit twaalf personen bestaande deputatie kwam heden naar deze plaatsjes, om een gevelsteen aan te bieden die in het raadhuis van Warenhuizen en Harenkarspel is ingemetseld. De heer C. van Zweden maakte zich in de raadszaal van Warmenhuizen, waar genoodigden en gemeentebestuur aanwezig waren, de tolk van de bijna 4000 inwoners van Amersfoort/ die vorig jaar hier in deze tuinders- en landbouwersstreek zooveel gastvrijheid, hartelijkheid en naastenliefde ondervonden hadden. Hij herinnerde aan de wederwaardigheden, die de Amersfoorters hadden ondervonden en bracht dank aan het gemeentebestuur en de bevolking van Warmenhuizen voor het vele werk, in die dagen verzet en voor de gastvrije ontvangst. Als blijvend blijk. van dankbaarheid bood spreker een fraaien gevelsteen aan van den Amersfoortschen beeldhouwer W Stuurman, voorstellende de Amersfoortschen Koppelpoort, met de wapens van Amersfoort en Warmenhuizen, met de woorden: Evacuatie Mei 1940 - Dankbaar Amersfoort". Door den oudsten inwoner van Warmenhuizen, den 88-jarigen Maarten Mosch, werd hierna de gevelsteen onthuld, waarna burgemeester H. Nolet van Warmenhuizen met een woord van dank den steen namens het gemeentebestuur aanvaardde. Spreker zeide slechts aangename herinneringen te bewaren van de evacuatie, toen de bevolking van zijn beide gemeenten tijdelijk met bijna 80 procent vermeerderd was. Wat aanvankelijk onmogelijk scheen, werd door aller medewerking mogelijk en het doet spreker genoegen, dat de Amersfoorters bij de inwoners van zijn gemeenten zooveel gastvrijheid en hartelijkheid hadden ondervonden. De beteekenis van het woord Koppelpoort weet spreker niet, doch spreker hoopt/ dat deze poort, die op den gevelsteen de wapens van beide gemeenten aan elkaar koppelt, tot in lengte van jaren het teeken mag zijn, dat beide gemeenten samenbindt. Des middags had te Dirkshom, waar het raadhuis van Harenkarspel staat, eenzelfde gebeurtenis plaats, waarbij dezelfde personen tegenwoordig waren. De Banier, staatkundig gereformeerd dagblad, 15 augustus 1941. Ingezonden door de familie Nolet. Al enige jaren organiseert de historische vereniging in ons gebied een fietstocht met gids van 20 km. Het is een leuke manier om op de fiets het landschap en iets van de historie van Harenkarspel te ontdekken. De tocht duurt ongeveer 3 uur, de grootte van de groep is minimaal 8 en maximaal 15 personen. Leuk voor een familiedag of als u vrienden of kennissen met ons gebied wil laten kennismaken. Dag en datum in overleg bij aanmelding. Elke eerste zondag van de maanden juni, juli en augustus is er voor individuele belangstellenden, bij voldoende aanmeldingen de tocht te fietsen. Fiets met ons deze gevarieerde tocht langs vele pittoreske en historische plekken in ons gebied, dat landschappelijk ook vele veranderingen heeft ondergaan. Dus tot ziens op een mooie zomerdag. Aanmelden en informatie bij de kassa van het Van Blanckendaellpark, tel. 0226-332940 of bij Rinus Jonker, tel. 0226-391941. 3 Zicht op Haringcarspel april 2015

Zicht op Haringcarspel | 2015 | | pagina 5