Einde van de Kerk Zicht op Haringcarspel Het einde nadert In december 1922 neemt het kerkbestuur der hervormde gemeente het besluit om de kerk per 1 januari 1923 buiten gebruik te stellen. Dit vooral vanwege de gebrekkige financiële toestand. Maar ook het afnemen van het aantal lidmaten dat nog gebruik maakte van de kerk zal een rol hebben gespeeld om tot deze beslissing over te gaan. Er kwam op maandag 18 december 1922 een onderzoek door het Rijksbureau voor de Monumenten zorg, waarvan rapport werd uitge bracht door de architect-tekenaar van dat bureau, de heer W. Scheepens. Uit dat rapport komt naar voren dat een herstelling ten zeerste gewenst is. De noodzakelijke repa raties voor de instandhouding van de kerk beperkten zich tot het dak, waarvan de beschieting groten deels en het leiendak geheel moest worden vernieuwd. Ondanks het feit, dat het kerk bestuur voor de restauratie van de kerk een bedrag van duizend gulden aan rijkssubsidie toegezegd kreeg van de minister, besloot het kerkbestuur toch tot afbraak over te gaan. Het gemeentebestuur verzocht het terrein met hek te mogen kopen, om te voorkomen dat het in handen van speculanten zou vallen die er een verkeerde bestemming aan konden geven. Het kerkbestuur besliste dat de gemeente het terrein met hek voor de somma van fl. 1,00 kon overnemen, evenwel op voorwaarde dat de gemeente het terrein niet mag vervreemden zonder toestemming van het kerkbestuur. In het openbaar werden alleen de kerk en de preekstoel geveild. Deze brachten, na aftrek van advertentiekosten en strijkgeld, een totaalbe drag van fl. 1230,45 op. Voor november 1923 zullen de kerk en toren geheel gesloopt zijn, de fundamenten zijn nog enige tijd blijven liggen. Het hele artikel over de geschiedenis van de kerk te Haringcarspel (Kerkbuurt) kunt u vinden in Zicht nr. 6 uit 1994. Heeft u die niet dan kunt u het ook vinden op de website van het Regionaal Archief in Alkmaar (http://tijdschriften.archiefalkmaar.nl/periodicals/ZOH). Daar kunt alle Zichten t/m 2009 inzien en doorzoeken, recentere nummers zijn alleen bij het Archief zelf in te zien. Ook de "Oorlogszicht" uit 1995 is binnenkort digitaal te bekijken. Recentere nummers zijn indien nog voorradig ook na te bestellen bij de vereniging. april 2015

Zicht op Haringcarspel | 2015 | | pagina 26