Alva's Raad van Beroerten Door Sander Wassing Reconstructie van een Beeldenstorm in een Hollands dorp. Het jaar 1566 was een zeer onstuimige periode voor de inwoners van de Nederlanden. Opgekropte spanningen kwamen tot een explosieve uitbar sting tijdens de Beeldenstorm die overal in het land plaatsvond. Als reactie op de onrust stuurde koning Filips II de hertog van Alva naar de Nederlan den om orde op zaken te stellen. Hij richtte daartoe een speciale rechtbank op: de Raad van Beroerten. Dit was een uitzonderingsrechtbank, bedoeld om iedereen die iets met de Beeldenstorm te maken had te bestraffen. Een groot deel van de administratie van deze beruchte 'Bloedraad' is vandaag de dag terug te vinden in het Algemeen Rijksarchief Brussel. Commissarissen van de Raad van Beroerten hebben in 1568 ookWarmenhuizen en omgeving bezocht. In dit artikel bespreek ik hun bevindingen. De Nederlanden onder één vorst Als we die bevindingen goed willen begrijpen, moet eerst worden stilgestaan bij de vraag hoe het tot een Beelden storm kon komen. Nederland in de zestiende eeuw zat anders in elkaar dan andere Europese mogendheden. Waar elders in Europa de vorsten steeds meer macht naar zich toe trokken, bleef er in de Nederlanden (toentertijd grof weg het gebied Nederland, België en Luxemburg) een middeleeuwse situatie bestaan. Tot diep in de vijftiende eeuw hadden verschillende machthebbers het hier lokaal voor het zeggen. Van een sterk centraal gezag was nog geen sprake. Gedurende de eerste helft van de zestiende eeuw kwam daar verandering in. KarelV (1500-1558) was door door tastend militair optreden én door een handige huwelijks politiek van zijn ouders in bezit gekomen van Spanje, uitgestrekte gebieden in Italië, Oostenrijk en het Heilige Roomse Rijk der Duitse Natie (wat nu grofweg Duits land is). Ook de Nederlanden vielen aan Karel toe en van 1515 tot 1548 voltrok zich het proces van eenwording. Een voor een werden de tot dan toe nog zelfstandige provincies Friesland, Groningen, Drenthe en uiteindelijk Gelre ingenomen. De zeventien provincies die samen de Nederlanden vormden, waren voor het eerst in hun geschiedenis verenigd onder één vorst. Maar daarmee waren niet meteen alle oude gewoon tes verdwenen. We zien dat duidelijk terug in de ma nier waarop Karel V de Nederlanden bestuurde. Als hij geld bij elkaar probeerde te krijgen voor zijn oor logen, moest Karel de steden langs voor onderhan delingen. In ruil voor een zogenaamde 'bede' (een financiële bijdrage voor de keizerlijke schatkist) wer den bestaande privileges van steden en dorpen be vestigd en nieuwe geschonken. Karel bestuurde zijn Nederlandse gebieden niet zelf. Vanuit Brussel re geerde een plaatsvervanger van de vorst. Van 1559 tot 1567 was dat Margaretha van Parma (1522-1586), een buitenechtelijke dochter van de keizer. Zij werd daarin bijgestaan door de hoge adel, die in de hoe danigheid van stadhouder één of meerdere provin cies bestuurden. Zo werden grote delen van Holland bijvoorbeeld bestuurd door graaf Lamoraal van Egmond (1522-1568) die ook Warmenhuizen onder zijn hoede had. Op lokaal niveau vormde de lage adel het dagelijks bestuur. Dit ging allemaal goed zolang de positie van de adel niet in het gedrang kwam: door functies in de landelijke bestuursinstellingen te bekle den, regeerden zij feitelijk samen met de vorst het land. Beeldenstorm De door Karel opgebouwde machtsstructuur kwam onder druk te staan toen zijn zoon Filips II (1527 1598) in 1555 de macht van zijn vader overnam. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Waar Karel V het opkomende protestantisme wist in te dammen door strenge ketterijverordeningen1 kreeg het protestantisme vanaf ongeveer 1550 een nieuwe impuls met de opkomst van militante calvinisten. An ders dan wederdopers (later aanhangers van Menno Simons oftewel mennonieten)2 en lutheranen hielden calvinisten zich niet afzijdig van het openbare leven. Calvinisten begonnen invloedrijke functies binnen steden in te nemen. Zicht op Haringcarspel Alva april 2015

Zicht op Haringcarspel | 2015 | | pagina 15