Brieven aan Cornelis Mosch (III) Zoals zovele mensen in Nederland hebben ook Cornelis Mosch van Schoorldam en zijn latere vrouw Guurtje Pronk met hun dochtertje in 1904 de sprong gemaakt naar Amerika. Zijn twee broers Piet en Jan waren er al. Vanaf die tijd volgde er een briefwisseling door Klaas Fronk uit Schoorldam met zijn schoonzoon Cornelis die de plaats West de Fere in de staat Wisconsin uitgezocht had. De Fere is momenteel een stadje in Brown County van de staat Wisconsin, die grenst aan de Great Lakes regio. Klaas Fronk woonde in Schoorldam en beschrijft aan Cornelis de gebeurtenissen van Warmenhuizen en omstreken in de schrijfstijl in de schrijfstijl van rond 1900. Op 13 februari is overleden Fiet Kamper onzen oude gemeentewegwerker, en in diens plaats is benoemd de oude Jacob Bleeker. En ook overleden de oude Mie Klok, de schoonmoeder van Gerrit van Trienen. Op 15 februari is overleden de vrouw van oude Arie Nieuwland van Warmenhuizen de manuvacturier en ook is overleden de oude Simon Fepping van Schoorl en dan ook nog Freek Ras de veearts uit Alkmaar en dan ook is die Beemsterboer van Schoorl wedu aant ongeluk dien heeft plotseling een dochtertje van 10 jaar verloren aan bloedspuwing en de man heeft nu 4 groote kinderen verloren van januari 1903. Heden las ik in de courant een advertentie dat Molenaar de Klerk zich te Schoorldam zal vestigen als makelaar, mijn inzien wel wat bespottelijk, want 't is immers een persoon waar geen vatzoenlijk mensch doet meder hebben. Dan ook deel ik uw mede dat er van het huwelijk met schipper Slijkerman niets gebeuren zal, aan wien het ligt is ons onbekend. Dan ook is weder de zoon van Fok Nannes naar Duitschland vertrokken, reden dat hij 't thuis niet eens kon worden, denkelijk een persoon die niet tegen Hollansche arbeid en Duische pottaschje kan, omdat hij dat herhaald. Op 5 maart is overleden de domine van Schoorl in de ouderdom van 87 jaar op een na de oudste domine van Nederland, welke in 't vorige jaar nog de ridderorde van Oranje Nassau verkreeg en 61 jaar dien ambt bekleede en geheel dien tijd te Schoorl. 13 maart vertrekt Arend Kruiter de kaasmakersknecht van de fabriek naar Beverwijk en wordt daar baas aan een fabriek. Klaas Dekker heeft uijen verkocht voor f 3,25 het baaltje, sommige voor f 3,75 doch de kool is matig maar voor 4de soort heeft hij verkocht voor f 5.- doch is groot en best. Op 8 maart heeft grootvader Gerritje Opmeer naar een gesticht van zenuwlijders gebracht te Amsterdam, de docter van Warmenhuizen (Hendrik Mulder) zeide dat wanneer zij op Warmenhuizen bleef dat zij dan krankzinnig zoude worden. Op 9 maart is het boelhuis van de overleden notaris van der Veer gehouden, er waren twee kijkdagen geweest om het goed te bezien, er zijn buitengewoon veel menschen op het boelhuis geweest en ook was alles heel duur, en op het boelhuis sprak de vader van Grietje mij ook weer aan en was zeer mistroostig dat hij nu juist geen brief ontvangen had, reden te meer zeide hij dat hij de laatste tijd als het ware alles aan de kinderen gedaan heeft. Dan ook hebben wij veel aanloop met dat boelhuis gehad en is America veel genoemd dat begrijpt u zeker wel, en onzen pastoor (Adrianus Jacobus Willemse) heeft er ook nog geweest en de brief gelezen, en vond uw schrijven heel aardig en het deed hem goed dat gij ook een zeer goeden pastoor getroffen had. De pastoor heeft het roeijschuitje van de notaris gekocht voor f 30.- en Dirk Duin heeft de dochkar gekocht voor f 160.-, en burgermeester Eriks heeft de brik gekocht voor f 300.- en het paard bracht f 430.- op. Verder alles duur en veel joden waren er. Wij hebben Teeuwis Stoop voor een nachtje en zoo ik nu zit te schrijven zitten wij aan een glaasje op uw verjaring waar ook bij zit uw broeder Jan Mosch, en ontvang ook de groete van Jacob Eecen dier is ook bij ons geweest en ook nog van Mien Schouten. Nu goede kinderen ik zal nu maar eindige want ik wor moede van schrijven, doch ontvang de groeten van grootvader en famielje en ook moeder Trien, Freek en Teeuwis en van mij die uit naam van allen Uw groet Uw liefst vader Nicolaas Fronk. Bron: De geschreven verhalen gaan naar Fiet (snor), de zoon van Klaas Fronk en later naar Trien Fronk van Cas Blokker. Bewerking Sam Schipper. Zicht op Haringcarspel april 2015

Zicht op Haringcarspel | 2015 | | pagina 14