Aan de Inwoners van ff ARMENHUIZEN. Deze mensen zijn tamelijk nieuws gierig van aard. ("Diese Leute sind nach ihrer Art ziemlich neugierig veranlagt.") Wanneer er iets bijzonders aan de hand is, willen ze er graag bij zijn. Nu wil het toeval, op drie juli, dat juist op het moment dat de gewonde Engelsen uit de woning van Dr. Van Hesteren zouden worden overgebracht, de naastgelegen katholieke kerk uitging, zodat het op de straat drukker was dan 's morgens gewoonlijk. De bevolking is niet anti-Duits. Toen indertijd een detachement Duitse soldaten in Warmenhuizen werd ondergebracht, werden deze mensen door de bevolking op zeer hartelijke wijze behandeld. Zij kwamen bij verschillende mensen als vrienden op bezoek, werden vaak gastvrij met koffie ontvangen en kregen van alles wat hun maar ontbrak. Hieruit mogen we concluderen dat de bevolking van Warmenhuizen de Duitse bezetting niet kwaadgezind is. Hun enige gebrek is hun vergaande nieuwsgierigheid ("weitgehende Neugierde"), wat zich op de ochtend van drie juli jl. op duidelijke wijze heeft laten zien. Wij, rapporteurs, hebben de bevolking en in het bij zonder hen die het voorval van drie juli aangaat, ern stig gewaarschuwd, dat in de toekomst zulke gebeur tenissen zich niet meer mogen voordoen. Allen beloofden zich in de toekomst passender te gedragen. Door de burgemeester van de gemeente Warmenhuizen is hierover een schriftelijke waarschu wing tot de bevolking gericht, die op diverse plaatsen in de gemeente bekend is gemaakt. Dit proces-verbaal is door ons, op de eed die bij aanvang van ons ambt is afgelegd, persoonlijk opgesteld en ondertekend te Warmenhuizen 4 juli 1942 en aan de burgemeester van deze gemeente overhandigd. Marechaussee der 1e Klasse, M. Rol. Gemeenteveld wachter J. Brandsen. Goedgekeurd en doorgeleid, Burgemeester van Warmenhuizen, H. Nolet. Hier eindigt het proces-verbaal. De slotverklaring van de rapporteurs is een fraaie verdraaiing van wat zich in werkelijkheid - zie het begin van dit artikel - allemaal afspeelde bij het aantreffen en het transporteren van de beide gewonde bemanningsleden naar het doktershuis. Daarbij hebben politie en burgemeester immers geen enkele rol gespeeld. Met de inhoud van het proces-verbaal is kennelijk beoogd de bezetter goedgunstig te stemmen zodat niemand de dupe van strafmaatregelen zou worden. En dat is gelukt! Uit onderstaande "schriftelijke waarschuwing tot de bevolking" van 4 juli 1942 blijkt immers waartoe de geprikkelde bezetter in 1942 al in staat was: er werd zelfs met de doodstraf gedreigd. Een vervolg... Het heeft tot 1982 geduurd voordat het wrak en de stoffelijk resten van de twee bemanningsleden Allison en Liversuch werden geborgen. Over de berging én over de lotgevallen van de twee parachutisten na hun wegvoering door de Duitsers leest u in de volgende aflevering. Mook, 26 maart 2015 Met dank aan Nance Bakker-Mooij, Nick Fenton, Ab. Jansen, Hans Nauta, Anneke Nolet, Joep Nolet, Rick de Ruiter, Sam Schipper. Bronnen Zicht op Haringcarspel 1995 ("oorlogsnummer") en 2012, mei, nr.42. Internetfora van Royal Air Force Commands. Nederlands Instituut voor Militaire Historie. april 2015 Zicht op Haringcarspel Gemeenteveldwachter Jan Brandsen (bron: Warmenhuizen in oude foto's). Bij hei transport van gewonde Engdsche piloten op Vrij dag 3 Juli is door het aanwezige publiek een demonstratie ge houden, die de bezettende macht niet kan dulden en dus ook niet Wit dulden. De strengstre straffen, JA ZELFS DE DOODSTRAF, kan aan de deelnemers aan dergelijke demonstraties worden opgelegd, terwijl hun houding bovendien zeer ernstige gevolgen voor ONSCHULDIGE inwoners kan hebben. Ik waarschuw U allen dus zeer ernstig, in Uw eigen be< lang en in het belang van Uw onschuldige dorpsgenooien, in het vervolg een WAARDIGE houding tegenover de ver tegenwoordigers van de bezettende overheid aan ie nemen. Ook richt ik tot U het ZEER ERNSTIGE VERMAAN in het vervolg op EERSTE vordering t© voldoen aan de aanwijzingen, gegeven door of vanwege de be zettende macht en haar politie-organen. De Burgemeester, H. NOLET.

Zicht op Haringcarspel | 2015 | | pagina 13