11. Petronella Genefaas, geboren in Utrecht op 21 januari 1902, echtgenote van Rijs, wonende in Warmenhuizen, Dorpsstraat 106. "Ik stond in de tuin van mijn huis, toen de gewonden uit het huis van de dokter naar de op de weg staande ziekenauto werd gebracht. Een aantal burgers - duidelijk net uit de kerk gekomen mensen - stonden op straat vlakbij de auto. Toen deze wegreed, heb ik gezien dat enkele burgers de hand ophieven. Persoonlijk heb ik dat niet gedaan. Rustverstoringen, geschreeuw of gejoel van de kant van de burgers die op de weg stonden, heb ik niet waargenomen. Om wie de personen waren die hun hand opstaken, heb ik me niet bekommerd." 12. Petrus Put, geboren in Warmenhuizen, 15 februari 1905, in dienst bij de gemeentelijke luchtmacht gemeindliche Luftwaffe"), wonende in Warmenhuizen, Oostwal 118. "in de vroege ochtend van 3 juli 1942 werd een Engels vliegtuig neergeschoten. Twee van de daarin zich bevindende vliegeniers landden met valschermen en waren gewond. Deze gewonden werden naar het huis van Dr. Van Hesteren gebracht en daar verbonden. Later waren ook Duitse soldaten aanwezig. Om ongeveer 7 uur was ik in de Dorpsstraat in de buurt van de dokterswoning. Op de straat voor deze woning stond een ziekenwagen klaar om de gewonden te vervoeren. De katholieke kerk was juist uitgegaan en daardoor bevond zich een aantal mensen op straat, van wie er ongeveer dertig nieuwsgierig bleven staan. Toen de gewonden in de auto werden gebracht, hief een van hen zijn hand op naar het publiek. Deze groet werd door enkelen uit het publiek zo beantwoord, dat zij ook de hand hieven. Ik heb wel gehoord en ook gezien, dat een aanwezige Duitse militair het publiek beval een beetje achteruit te gaan, duidelijk omdat deze mensen een beetje te nieuwsgierig werden. Hierop trok inderdaad het publiek zich terug. Kort daarop is de wagen weggereden. Ik ben van mening, dat het publiek uit nieuwsgierigheid zo dicht bij de auto is gaan staan en niet om de rust te verstoren of vanwege een samenscholing." 13. Anna de Nijs, geboren in Warmenhuizen, op 21 mei 1923, van beroep dienstmeisje, wonende in Warmenhuizen, de Fuik 14. "Ik ging naar de kerk en zag voor het huis van Dr. Van Hesteren een Rode Kruisauto staan en dat men gewonden in de auto bracht. Uit nieuwsgierigheid bleef ik een ogenblik staan. Een van de gewonden stak zijn hand omhoog naar het op straat staande publiek. Enkelen groetten met de hand terug en ik deed dit ook. Ik deed dit niet omdat het Engelse vliegeniers waren, want dat wist ik helemaal niet. Als het Duitse vliegeniers waren geweest, had ik de groet ook beantwoord. Ik was blij, dat deze mensen bij hun sprong uit het vliegtuig in leven waren gebleven. Ik ben de Duitse bezettingsmacht volstrekt niet ("durchaus nicht") vijandig gezind." 14. Antoon van den Burg, geboren in Schipluiden, 28 april 1925, van beroep tuindersknecht, wonende in Warmenhuizen, Dorpsstraat 163. "Ongeveer 30 personen bevonden zich daar op straat. Een Duitse militaire ziekenwagen stond voor de dokterswoning en er waren Duitse militairen bij. Twee gewonden werden in de wagen gebracht. De Duitse soldaten gaven het publiek het bevel om achteruit te gaan, het bevel werd opgevolgd. Gejoel of geschreeuw van de kant van het publiek heb ik niet waargenomen. Wel hieven enkelen de hand toen de auto met de gewonden wegreed. Dit werd vermoedelijk gedaan omdat een van deze gewonden ook een hand hief ten afscheid. Meer kan ik niet verklaren." Wij, rapporteurs, kunnen nog het volgende verklaren: "Toen in de nacht van twee op drie juli 1942 een Engels vliegtuig boven de gemeente Warmenhuizen werd neergeschoten, werd door de burgemeester van de gemeente Warmenhuizen de maatregel getroffen om meteen de gemeenteveldwachter Brandsen en de bootsman Van der Meulen, beiden gestationeerd in Warmenhuizen, erop uit te sturen om mogelijk gelande Engelse bemanningsleden op te sporen en gevangen te nemen. Zelf ging de burgemeester ook mee. Tegelijk verschenen ter assistentie de opperwachtmeester van de marechaussee P. Leegwater en de marechaussee 1e klasse DJ.H. Joor, beiden behorende tot de brigade Broek op Langedijk. Ook enkele burgers namen deel aan de opsporing en het gelukte hun twee gelande Engelse vliegeniers te ontdekken en in hechtenis te laten nemen. Deze mensen waren echter gewond, zodat ze onder de vereiste bewaking naar de woning van Dr. Van Hesteren in Warmenhuizen werden getransporteerd om daar te worden verbonden. Toen ze in de woning van de arts waren gebracht, kwam ook de Duitse politie naar Warmenhuizen. De commandant van deze patrouille gaf bij aankomst de Nederlandse politie opdracht om naar eventueel nog meer aanwezige Engelse bemanningsleden en parachutes te zoeken. Aan dit bevel werd vervolgens door de Nederlandse politie meteen gehoor gegeven. Daardoor valt te verklaren, dat tijdens de overbrenging van de gewonde Engelse vliegeniers vanaf het huis van Dr.Van Hesteren naar de gereedstaande Rode Kruisauto geen Nederlandse politie aanwezig was om het publiek, dat zich voor de dokterswoning had verzameld, op gepaste afstand te houden." Wat het gedrag van de bevolking van de gemeente Warmenhuizen aangaat, nog het volgende: "Het is een eenvoudige bevolking, die uit landarbeiders, tuinders en boeren bestaat. Zicht op Haringcarspel april 2015

Zicht op Haringcarspel | 2015 | | pagina 12