In augustus 1894 regelde de gemeente Sint Maarten, ter voorkoming van onnodig uitrukken, dat de in de "onderdeden" (dorpen) Valkkoog, Groenveld en Eenigenburg een lantaarn of vlag gehesen zal worden aan de kerken ter herkenning van de brandplaats. Waar de kerktoren van Groenveld stond is niet helemaal duidelijk. Men meldt ons uit S1NT- MAARTEX d. d. 9 Aug. '91. De Raad onzer gemeente besloot in zijne rergadering van Woensdag 8 Augustus, op alle schoolgebouwen der gemeente een bliksemafleider te plaat sen. In diezelfde zitting werd besloten ter voorkoming van het nutteloos uittrekken der Hrandweer, bij branden aan de grenzen der gemeeDte, dat voortaan wanneer bij avond of nacht brand ontstaat in de onderdeelen Valkoog, Groenveld of Eenigenburg, aldaar tot sein groote licht-lan- taarns zullen worden geheschen aan den kerk toren. Bij brand over dag zal met een vlag ge seind worden. In 1903 en wellicht veel eerder wordt vanuit de gemeenschap Waarland een verzoek gedaan aan de gemeenteraad voor de aanschaf van een brandspuit, waarop steeds afwijzend werd beschikt. Als reden werd gegeven dat de bebouwing erg verspreid lag. Na elke brand, bijna jaarlijks, ontvangt de gemeenteraad hetzelfde verzoek. Pas in 1913 besluit de Raad positief en in 1914 wordt de brandspuit geplaatst en worden twee brandmeesters benoemd in Waarland. In augustus 1913 maakt de metaalwarenfabriek Concordia van de gebroeders Van Bergen uit Midwolda melding van een beproeving van een nieuwe handbrandpuit, geschikt voor een paard bespanning, in samenwerking met de gemeenten Harenkarspel en Heerhugowaard. Deze vindt plaats 8 januari 1914, getuige de Schager Courant. De spuit kon een hoogte van ruim 35 meter bereiken. Of de capaciteit werkelijk klopte daar kunnen vraagtekens bij worden gezet. Met de aanschaf werd er bij inruil 100 gulden geboden voor de oude spuit uit Kerkebuurt. Bij een handbrandspuit waren vele manschappen nodig. In Dirkshorn werden in 1934 daarvoor 43 leden aangesteld. Het lijkt veel, maar is relatief toch weinig omdat de pompers het zware handwerk maar een kwartier lang volhielden en er daarna gewisseld moest worden. Zij hadden de functie van o.a.; brandmeester, monteur, pompers, slangenleider, pijpleiders,brandhaakdragers,brandroepers,klokluiders en lapzakdragers. De meeste functies hebben geen verklaring nodig behalve de lapzakdrager. Deze man had de functie om de gaatjes in de leidingen met zijn lappen (bendelstukken) af te dichten. Zie hieronder ook het overzicht met de namen, de functies en hun woonadressen (toen nog een letter met een getal). 1 Zicht op Haringcarspel Schager Courant 12 aug.1894 hrandseinen op de torens. AIh Armvoogden worden herboooemd de hoeren A. Kletomakor, W. Zut on J. T. Haa» Door stjktion- noerlng van do brandspuit te Waarland wordt he* noodlg geoordeeld dat voor Waarland twoo brand - meesters worden benoemd; als zoodanig worden aan- gewezen de hoeren A. Dekker en A. Groan. Schaper Courant 14 jan.1914 brandspuit in Waarland. U1KKKHOKN. Woensdag kwamen alhier twee nieuw brandspuileü aan, geleverd door 'de Gcbr. Van Bergen uit Midwoklo. Waarschijnlijk zal Dinsdag a.s. de officiecle beproe ving plaats hebben. Een der spuiten is bestemd voor het dorp Dirkshorn èn een voor Kerkebuurt, la-wijl de brandspuit thans te Dirkshorn gestationnecrcl, bestemd is voer het Waarland' Schager Courant 8 januari 1914. 1934 handbrandspuit. a persnnen, behoorende bij de brandspuit Dirkshorn, diens't 1934. Brandmeesters BCVOUKINOSREG Jac. Kuiper 3 112 le afdeeling J.van Loenen A.van der Sluis K.Bakkum ff .Ruis C.Rija A.Zwaan C.Smit Hz. P.van Dijk J.Klstemaker A.J.Veter ö.v.d.Oord J.Rijs C.Bakker Dz. C.Liramen F 66 B 161 B 134 B 106 B 9 J.Wartenhorst B 117 2e afdeeling S.Veter Joh.Wink p.Raap Az. C.Ploeger Jb.Levendig H.Rijs Hz. D.Floor P 67 B 32 B 46 B 2 B 19 Slangenleiders B 37 Pijpleiders. B 78 B 40 Brandhaakdragers B 1 B 77 Brandroepers. B 156 KloklAlder B 81 Lapzakdrager de C 0.Wardenaar Blzinga DJjk B 13 B 76 B 67 B 185 B 3 B 16 B 46 B 42 1934 Functie indeling brandweer bij handspuit. november 2014

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 9