Brandweerembleem Door Adriaan Klaver. In het laatste jaargang nummer 22 van december 2013 vraagt u lezers te reageren op een foto betreffende een embleem dat gedragen is op een kledingstuk in de gemeente Harenkarspel. In het kledingstuk herken ik het embleem van een officierspet van een brandweercom mandant uit de oude gemeente Harenkarspel. Achter dit embleem en deze pet schuilt vaak een langdurige loopbaan. Een vrijwilliger, die met veel toewijding zijn tijd (heeft) besteed aan oefenen, opleiden en zich inzetten bij brand en hulpverlening. Een bijzondere positie waarbij men vierentwintig uur belangeloos beschikbaar is voor de gemeenschap. Een dankbare job waarbij veel ervaring wordt opgedaan, ook al zijn ze niet altijd even leuk. Een vrijwilligersbaan die pas de laatste decennia een professionele ondersteuning heeft gekregen. Hoe de brandweer binnen onze gemeente groeide zal ik proberen te beschrijven. Historie brandweer De brandweer heeft een lang en historisch verleden achter de rug. Al eeuwen lang heeft men door middel van gemeenschapszin en inspanningen branden geblust. Met behulp van emmers en ander gereedschap probeerde men vroeger op een primitieve wijze branden te blussen. Rond het jaar 1673 had de kunstschilder Jan van der Heyden, die al menige uitvinding op zijn naam had staan, de eerste brandspuit op de markt gebracht. Wat minder bekend is dat hij ook het initiatief nam tot het oprichten van een brandweerorganisatie en het toebehoren omschreef. Zeer vooruitstrevend dus.Vóór de intrede van de brandspuit maakte men gebruik van leren emmers waarmee men met een doorgeefsysteem de brand probeerde te blussen. Met brandhaken werden muren omgehaald en werd riet afgehaald om het lopende vuur te stoppen. Het wapenembleem is voorzien van een lauwerkrans en werd bij de brandweer gedragen op de officierspet van een commandant of ondercommandant, in de rang van brandmeester of hoger. Het is vermoedelijk alkomstig van een oud-commandant uit de vorige gemeente Harenkarspel. Een oud gebruik was ook om in elke wijk een "Wijkmeester Brandweer" te installeren die in geval van brand de bevolking moest oproepen om te helpen met blussen en organiseren. Waar de wijkmeester woonde stond aangegeven op zijn gevel. Harenkarspel maakte daar ook gebruik van. Op twee panden zijn deze historische bordjes nog te zien op Kalverdijk 31 (foto), voorheen bewoond door Jan Entes en Dorpsstraat 111 Tuitjenhorn, voorheen bewoond door Pieter Francis Borst. 5 Zicht op Haringcarspel Foto uit 1954 met de pet en dochter van oud commandant J. de Goede uit DIrkshorn. Officierspet met het later gebruikte (algemene) brandweerembleem, rechts het het huidige embleem op de petten. november 2014

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 7