Oudewal Warmenhuizen Door Sam Schipper. Van al het handwerk in die tijd tot de ruilverkaveling is dit wel een van de zwaarste, het was werk met schop en kruiwagen. Als men nu ziet hoeveel handwerk er over is van wat er in deze serie artikelen over het handwerk van de tuinders is beschreven geeft dit een idee hoe snel zo een periode geschiedenis wordt. Men moet inmiddels al ongeveer vijfenzestig jaar of ouder zijn om het bewust te hebben meegemaakt, en omdat ik bij die groep hoor en veel van het beschreven werk heb gedaan kon ik er artikelen over schijven. De Oudewal heeft er niet altijd zo bijgelegen zoals wij het nu kennen. Zoals menig dorp heeft Warmenhuizen heel lang zeer geïsoleerd gelegen. Het vervoer ging voornamelijk over water. Er waren vanuit Warmenhuizen alleen voetpaden richting Schoorldam, Krabbendam enTuitjenhorn. Slechte paden Deze onverharde "pruttighe paeden" waren lastig te betreden: "ende is oock waer dat door den slechte substantie vandegront men den wegh wel drievierendeels sjaers met den kleijne waeghen neyt ende magh gebruycken ende dat den reysende man syne reys moest volbrenghen met den schuyt". De paden waren soms zo slecht dat de gemeente er dan planken op ging leggen, nadat het pad eerst door de veldwachter goed vlak was gemaakt (ook dat moest hij doen!). Hij moest het telkens "effenen ende opheijnen (ophogen) ende eyden (eggen) ende oock nieuw claywerck aenbrenghen"En ook "te weten dat den voorsiende wegh voor het loopen te vooren wel bestroyt synde met stroo, ruyghte ofte andere bequame materie ofte met bequame hou ten (planken) van een roede lang (3.50 mtr.) ende een voet breet (0.25 mtr.) ende met den peerden ist verboden omme over den houten te reyden danwel tegaloppehren" De Bocht Halverwege de Oudewal is ook het begin geweest van het pad door de akkers en weilanden naar Schoorldam, een pad dat er al sinds mensenheugenis was. In de sloten die gepasseerd moesten worden lagen houten vlonders en loopplanken die men gemakkelijk aan de kant kon schuiven als men er door moest met de schuit. Het pad begon bij de toenmalige slingerende bocht in de Oudewal (inmiddels rechtgetrokken door de Kanaalweg). Het ging over akkers en weilanden als 't Laech van Sammers, de Kromacker, de Omloop, de Dorreheijt, de Hooge Neuten en de Ackers bij de Dijk. Het liep in zuidwestelijke richting naar Schoorldam en kwam ter hoogte van Schoorldam-noord uit op de Westffiesedijk vlakbij bungalowpark de Rekere, in het verleden heette deze dijk de Noorder-Rekerdijk. Zicht op Haringcarspel Pompsloot Pompsloot Brugsloot IWqngesfoojl Beuningesloot Beuuingesloot Oudewal Oudewal -crsrrfrrni" Sectie A2 in 1832 Kaartjes uit Warmenhuizen meer dan 4 eeuwen water- en veldnamen. november 2014

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 17