Door zich aan te sluiten bij de Regionale Brandweer op het netwerk van de regionale alarmcentrale zouden vele problemen opgelost worden. Het gemeentebestuur van Harenkarspel o.l.v. burgemeester Wesselink, in het oude raadhuis van Dirkshorn, dacht daar jarenlang anders over. Want zo redeneerde men; dat kost geld en het is nog altijd goed gegaan. Niet ieder raadslid dacht daar ook zo over. Na een tumultueuze raadsvergadering op 6 juli 1983 besloot de gemeenteraad met een nipte meerderheid dat Harenkarspel zich toch moest aansluiten bij de Regionale Brandweer Kop van Noord-Holland. Burgemeester Wesselink (1972-1989) was het niet eens met de vooruitgang, maar moest genoegen nemen met het besluit. Salland detail was dat de gemeente Warmenhuizen, waarvan dhr. Wesselink ook burgemeester was, al jaren eerder was aangesloten. De brandweerleden kregen in 1984 een persoonlijke alarmontvanger evenals een mobilofoon en portofoons op de auto. Vanaf dat moment werden de brandweerleden opgeroepen via de "pieper" en was verdere communicatie mogelijk via de mobilofoon met de alarmcentrale in Den Helder. In de jaren daarna heeft de brandweer zich beijverd ver beteringen door te voeren met de ademluchttoestellen en hulpverleningsapparatuur. De gemeente vond destijds twee ademluchttoestellen t.b.v. redding voldoende. Dat het overige personeel in de rook moest staan te blussen maakte destijds geen indruk op het bestuur. Er waren immers nog geen ARBO-regels. Die regels werden pas in 1997 aangehaald, ook voor de brand weer. Na verloop van vele jaren waren de inzichten op dat gebied bijgesteld en kon men inmiddels over voldoende ademlucht toestellen beschikken. In 1985 werden de eisen van de opleidingen van vrijwilligers gelijk gesteld aan die van beroepskrachten. Bevelvoer ders moesten o.a. een langdurige theoretische en prak tische cursus volgen, want zonder hun certificaat of diploma mocht er niet meer uitgerukt worden. Hulp verleners moesten eerst hun certificaat halen alvorens te mogen hulpverlenen. Ook werden de eisen rond het jaar 2000 voor het oefenen verzwaard en moest meer op onderdelen worden geoefend en moest een persoonlijke registratie worden bijgehouden. Ook kwamen er regels voor arbeidsomstandigheden (ARBO) en milieu die ook doorgevoerd werden bij de brandweer in hun opleidingen en materiaal. Als gevolg van deze verzwaringen werden ook de medische keuringen aangescherpt. De taken van de vrijwilligers werden dermate verzwaard dat professionele ondersteuning inmiddels pure noodzaak was geworden. Helaas was het gemeentebestuur langdurig niet te overtuigen van de noodzaak maar moest uiteindelijk meegaan met de tijd en gaan investeren. Historisch gezien was de brandweer altijd een mannenbolwerk, dat meestal gerekruteerd werden uit de middenstanders in de dorpen. Zij waren overdag beschikbaar en werkten niet buiten het dorp. Door het verdwijnen van een groot deel van de middenstand en de beperkte beschikbaarheid van vrijwilligers heeft de brandweer het werk ook mogelijk gemaakt voor vrouwen. Door de voortschrijdende techniek is het fysieke werk ook voor vrouwen mogelijk geworden. Samenvattend moet worden gesteld dat het niet eenvoudig is om een volwaardige blusploeg op de been te houden. Reorganisatie brandweer Harenkarspel. De vorige gemeente Harenkarspel is op 1 januari 1990 samengegaan met de gemeenten Warmenhuizen en Sint Maarten. Warmenhuizen had voor de gemeentelijke brandweer vanaf 1937 een samenwerkingsverband met de korpsen uit de regio Alkmaar afgesloten. Sint Maarten viel onder de regio van Kop van Noord- Holland, dat gestationeerd was in Den Helder. Het oude Harenkarspel was tot 1983 nog nergens bij aangesloten. Iedere gemeente had ook zijn eigen brandweerkorps die na de samenvoeging op 1 juni 1990 onder een leiding kwamen te staan van Willem Heman. Iedere brandweerpost van ongeveer 17 brandweerleden kreeg zijn eigen postcommandant, die ook onder leiding van een bevelvoerder (onderbrandmeester) of brandmeester stond. Het toenmalige gemeentebestuur en burgemeester Louter (1989-2000) besloten al spoedig dat Harenkarspel verder moest gaan met twee posten voor de gemeente Harenkarspel. De manschappen van post Sint Maarten zagen geen toekomst meer voor zichzelf weggelegd en stapten allen teleurgesteld op, mede omdat hen bij de aanvang van de herindeling een goede samenwerking was beloofd door dhr. Louter.Voorafgaand aan hun besluit is getracht de gemeente op andere gedachte te brengen. De brandweerpost in Sint Maarten werd in 1993 opgeheven en het verzorgingsgebied werd herverdeeld tussen de posten Warmenhuizen en Dirkshorn. In de directe omgeving zijn in de loop van jaren meerdere posten opgeheven zoals Winkel, Zijdewind en Barsingerhorn. De jarenlange brandweersteun die Zijpe kreeg van het ECN om Petten en omgeving te verzorgen is ook gestopt. Zicht op Haringcarspel Eerste alarmontvanger. november 2014

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 12