Zicht op Haringcarspel Reorganisatie brandweer Uit het brandenoverzicht blijkt dat de meeste branden voortkwamen uit problemen met de kachel, blikseminslag maar ook onachtzaamheid of vandalisme. De grootste branden kwamen voor bij de veeboeren in de omgeving waarbij het voornamelijk om hooibroei ging. Vlak na het oogsten van het hooi kan als gevolg van een biologisch broeiproces zelfverwarming optreden. De warmte kan oplopen tot zelfontbranding. Een directe bedreiging voor de bewoners en het vee. Uit voorzorg stuurde de gemeente zogenaamde hooipeilers of hooistekers op pad om preventieve controles uit te voeren. Ook de brandweer bezat een dergelijke peilstok. Do hoofalcïccrs werden voor 3 Jaar benoemd en zijn zij thans aan de beurt om at te treden. B. en w. hebben een voordracht opgemaakt voor eike plaats 2 personen. Dezo voordracht luidt: Tuiljéhorn do hoeren: P. Tessdaar on ,W. Strooper; Schagerwaard do hoe ren: H. Rijs en J. Slotomaker: Dirkshorn de heeren: C. Wink en P. Berkhouwer; Waarland do heeren: J. Borst en H. Koesom. Do heeren Tesselaar, Rijs, Wink cn Borst worden allen gekozen, de eerste met 6, do anderen met 7 stemmen, de heer Strooper had 1 stem. Schager Courant 13 juli 1915, benoeming hooistekers in Harenkarspel. Een stalen lans, met een thermometer aan het uiteinde, werd in de hooiberg gestoken om de temperatuur van het hooi te peilen. Bij een temperatuur van 80 graden moest men rekening houden met zelfontbranding en werden de heetste haarden uitgegraven en afgevoerd. Dat was een uiterst warme en arbeidsintensieve klus. Een hooibroeibrand kon zomaar een dag of nog langer in beslag nemen. Hooibroeibranden komen tegenwoordig weinig meer voor. Naast de brandweer bestond vanaf 1952 ook nog de Bescherming Bevolking, afgekort met de letters "BB". Dat was een civiele beschermingsorganisatie in Nederland, opgezet naar Engels model. Eenvoudig uitgelegd waren de taken als volgt verdeeld; de brandweer was voor de branden, de BB voor de rampen. Deze organisatie was groot en log, niet flexibel en slecht inzetbaar. Een enkele keer per twee of drie jaar werd er samen geoefend. Buitengewone dienstplichtigen die geen militaire dienstplicht hoefden te vervullen, vanwege bijvoorbeeld broederdienst of persoonlijke onmisbaarheid binnen het bedrijf, kregen hiervoor een oproep. In 1981 is deze organisatie opgeheven en zijn de taken voor de rampbestrijding overgeheveld naar de brandweer. Dat had grote gevolgen voor de brandweer. In 1985 is er een aanpassing in de wet gemaakt en kwam er een nieuwe brandweerwet tot stand. Tot die tijd was er helaas nog weinig oog voor het groeiende aantal verkeersongevallen. Die werden voordien meestal in samenwerking met particuliere ambulancebroeders, dokters of EHBO-ers en hulpverleners uit de garagewereld opgelost. Zie ook de handelswijze uit 1932, getuige een artikel uit de Wieringer Courant, waar een zwaar gewond kind wordt afgevoerd in een trein naar Alkmaar. Auto op onbewaakten overweg versplinterd. Te Waarland (gemeente Ilarenkar- spel) is Donderdagmiddag hulfvijf op don onbewaakten overweg de brand- stofferiauto van J. Dekker, uit Waar- land, door een trein uit Sc hagen aan gereden. De bestuurder bekwam geen letsel. Zijn vijf-jarig zoontje werd zwaar gewond. Geneesheeren, die zich in den trein bevonden, namen het kind mee naar het ziekenhuis te Alkmaar. Men heeft weinig hoop op herstel. De auto werd versplinterd. Treinongeval nabij Waarland maart 1932. De brandweer kreeg de hulpverleningstaak erbij maar had op dat moment nog onvoldoende middelen. Er moest op dat moment veel geïnvesteerd worden in opleiding en materiële zaken. Ook moest de bereikbaarheid en communicatie middelen bij de brandweer sterk worden verbeterd. Tot 1983 was de brandweer van Harenkarspel (post Dirkshorn) alleen nog bereikbaar via een telefoon van de brandweercommandant en via een brandbel thuis bij de brandweermensen. Een uiterst kwetsbare com municatiemiddel waarvan gemeente Harenkarspel een van de laatste gebruikers in Nederland was. Brandbel-centrale als verbinding naar alarmbel thuis bij brandweermensen. Je moest er wel voor thuisblijven!! Hooipeilstok met thermometer. november 2014 9

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 11