In 1937 werd de handbrandspuit vervangen, de gemeente Harenkarspel schafte hun eerste motorspuit van de Fa. Bergen uit Heiligerlee aan. Het paarden vervoersmiddel voor de motorspuit werd ook vervangen door een pick-up vrachtwagen. In het midden van de open bak was een zitbank gemaakt voor de brandweerlieden en was er plaats voor reserveslangen, muurhaken, hooivorken en een ladder. Vanaf april 1937 werd de opstelplaats en uitrukpunt verplaatst van het spuithuisje achter het voormalig gemeentehuis naar de garage van Piet de Goede in Dirkshorn. Met de pick-up kon men zich "sneller" verplaatsen, daarna raakte de spuithuisjes in onbruik. to. II- - 1 Na de laatste wereldoorlog verscheen omstreeks 1946 in Harenkarspel het eerste dichte brandweervoertuig waarin de brandweerlieden mee konden rijden en waarachter een losse motorspuitaanhanger werd gekoppeld. Het was een omgebouwd dumpvoertuig, merk Chevrolet met rechts stuur, afkomstig uit de oorlog. In 1955 werd de eerste motorspuit vervangen door een zwaarder model van de firma Bikkers uit Rotterdam. Tot 1963 heeft dit dumpvoertuig dienst gedaan en is daarna vervangen voor een nieuw materiaalvoertuig van het Engelse merk Commer. De oude gemeente Harenkarspel wilde jarenlang weinig geld uitgeven aan de brandweer en ook geen tankautospuit kopen, ze volstond steeds met een motorspuitaanhanger. Pas in 1977 is de eerste tankautospuit van het merk Mercedes aangeschaft, waarop een vaste pomp en watertank van 800 liter stond. Een grote vooruitgang in de geschiedenis van onze brandweer. Door gebrek aan communicatiemiddelen ging vroeger veel tijd verloren aan de brandmelder. De telefoon was daarom een belangrijke vooruitgang. De alarmering verliep vanaf 1937 via de telefoon, getuige het krantartikel uit die tijd. De brandweer was te bereiken bij commandant Piet de Goede op nummer 8. Zo eenvoudig was het toen nog. HARENKARSPEL Attentie. In deze gemeente heeft men kort geleden een motorspuit aangeschaft. Deze is gestationneerd in de garage van P. de Goede te Dirkshorn. Bij brand kan P. de Goede uit alle deelen van de gemeente op zeer gemakkelijke wijze gewaarschuwd worden, omdat men vanuit Waarland, bij C. Dekker en vanuit Kerkbuurt bij J. van Duin, dag en nacht de Goede telefonisch onder no. 8 te Dirkshorn kan bereiken. Overdag kan dit bij een ieder die telefonisch is aangesloten worden gedaan. 8 Zicht op Haringcarspel SO April 1957. HARENKARSPEL, POSTREKENING No. Zooals U wellicht "bekend zal zijn, heeft de gemeente een motor brandspuit aangesohaft. Burgemeester en Wethouders hebben zich voorgesteld deze spuit te laten bedienen door vijf persownen, t.w. P.de Goede, die de leiding heeft, Fr .Luider ,A4r. SpoorJb.Manneveld Az eriP.^. de Tries Sz. Als reserve-personeel is aangewezen T.van der Molen en 0.Spoor. Het is de bedoeling, dat het personeel zich op het eerste al arm begeeft naar de garage van P.de Goede, om zoo spoedig moge lijk naar de plaats van den brand uit te rukken. Voor te houden oefeningan en bij diensten tijdens brand zijn de volgende vergoedingen vastgesteld Voor de dag urenCs morgens 6-10 uur 's avonds) wordt uitbe taald f.0,50 per uur, voor de overige uren(,s nachts) f.0,70 per uur. Namens Burgemeester en Wethouders dezer gemeente verzoek ik U beleefd mij te berichten, voor Vrijdag, 23 April a.s.,of gij op bovenstaande voorwaarden, de aanstelling voor bediening der brandspuit aanvaardt. Namens Burgemeester en Wethouders van HARMKARSPEL De Secretaris, ede, Z'. ■IjsQ-irL 193 7 Functie indeling brandweer bij motorspuit. BRANDWEER Brandweer Dirkshorn met legerdumpvoertuig ong. 1947. Schager Courant 11 aug.1937. november 2014

Zicht op Haringcarspel | 2014 | | pagina 10