Alkmaar. Met behulp van Brouwer (want ik had zo van de schoolbanken af natuurlijk zelf nergens verstand van) kochten we de eerste f. 500,- handel in allerlei artikelen. Die werden opgeslagen in een grote linnenkast van moeder, die op zolder stond. Eerste klant Op 1 juni 1928 begon ik mijn loopbaan als manufac turer (of lappiespoep, zoals dat in die dagen werd genoemd). Om één uur 's middags vertrok ik per nieuwe fiets met voor en achter een grote bagagedra ger richting Korteweg. Mijn eerste klant zou vrouw Glas worden. Daar aangekomen vertelde ik haar aan de deur zó van school af manufacturer te willen wor den en vroeg haar mijn artikelen te mogen laten zien. Ze zei: "Dat is jammer, want we zitten net te eten", waarop ik antwoordde dat dat wel spijtig was, omdat ik haar had uitgezocht als eerste klant in mijn loop baan. Dat vond ze zeker leuk, waarop ze prompt zei "Kom dan maar binnen, we moeten alleen nog 'n bordje pap toe eten." Daarna pakte ik met gedurfde vakkennis mijn zwarte zeildoeken poepezak uit en toonde vol flair de spullen die ik bij me had. Het eerste artikel dat ik in mijn leven verkocht (dit zal ik nooit vergeten) was een paar bretels met blauw geborduurde vlinders, voor haar zoon Willem, prijs: 90 cent. In totaal verkocht ik bij vrouw Glas voor f. 3,85. Ik vervolgde mijn pad de Korteweg in en bezocht de boerderij van F. Konijn (later bewoond door C. Ligthart), G. Baken (de schoonvader van J. Fijnheer, dit pand werd later bewoond door W Eriks) en ver volgens ging ik naar J. Schilder, J. Appelman en als laatste die middag naar G.Veldman. De totale ontvangst van die eerste dag was zegge en schrijven f. 27,40. Ik vond het geweldig! Dit bedrag werd in mijn eerste kasboek (schrift) genoteerd. Handel uit de linnenkast U moet niet vergeten dat in die tijd de prijzen zo abnormaal laag waren dat je er een hele toer aan had om aan een weekomzet van drie- of vierhonderd gulden te komen. Tweepersoons lakens verkocht ik toen voor f. 1,25, slopen voor 39 cent, hand- en thee doeken van 15 tot 25 cent. Een heel pak breikatoen - 10 ons knotten - voor 98 cent. Grote knotten breiwol 39 cent, zuiver wollen tweepersoons AaBee dekens voor f. 6,95 en ga zo maar door. Zo heb ik de eerste maanden alle omliggende wegen van 't Zand bezocht, totdat ik besloot ook de mensen in het dorp maar eens een bezoek te brengen. Want ik had nog geen winkeltje, alle handel kwam nog steeds uit de linnen kast op zolder. Bezoek van de meester Zo kwam ik op zekere dag aanbeland bij juffrouw Elzer, de vrouw van mijn hoofdonderwijzer. Ik mocht binnenkomen en uitpakken en ik verkocht goed, want juffrouw Elzer vond mijn artikelen erg mooi. Maar meester Elzer was minder ingenomen met mijn te beginnen loopbaan. Diezelfde avond nog kwam hij bij mijn ouders langs om daar over te spreken. Hij vond het maar niks om een jongen zo van school af met een koffer langs de huizen te sturen en adviseerde om me eerst maar 'ns een paar jaar in de leer te sturen bij V&D in Alkmaar bijvoorbeeld, of bij Kofa Spruit. Waarop ik prompt antwoordde dat ik daar beslist geen zin in had. Ik dacht "Dan kan ik toonbanken opruimen en pakjes inpakken en wegbrengen, daar leer ik toch niets van". Ik wilde zelf het vak leren en ontdekken, dus dat plan van de meester ging niet door. Natuurlijk was het een zeer moeilijk begin en vandaag de dag zou zo iets niet meer mogelijk zijn. Maar ik hield vol, bezocht iedere dag weer nieuwe mensen en breidde zo op bescheiden schaal mijn klantenkring uit. Zwanendons? Elke zaterdagmorgen ging ik om 7 uur met de bus naar Alkmaar om weer nieuwe goederen bij de grossiers te halen én artikelen die ik niet in voorraad had en die in de afgelopen week door de klanten waren besteld. Want nee-verkopen daar had ik een hekel aan. Die bestelde artikelen werden door mij dan 's middags nog bij de klanten bezorgd. Zo kwam ik op zekere dag bij mevrouw Hooij (vrouw van de dijk graaf) die veel handwerkte en me vroeg me of ik ook zwanendons verkocht. Ik dacht "Hoe red ik me daar nou weer uit". Ik verkocht wel kapok, maar wat zij vroeg zou wel voor sierkussens zijn. Dus ik vraag hoeveel pond ze wil hebben, en dat ik het dan zater dagmiddag kon afleveren. Waarop zij antwoordde: 'Pond? Mijn jongen, het moet 2,5 el zijn, voor een nieuwe broek!" Bleek zwanendons de benaming te zijn van gekeperd flanel, aan de binnenkant ruig. In de eerste jaren werd ik wel vaker met dergelijke moeilijke situaties geconfronteerd. Klein Begin Zo was ik een jaar op de fiets aan het venten geweest, 't Zand, heel Koegras tot onder Den Helder, Anna Paulownapolder, Keinsmerbrug, Oudesluis, Schagerbrug, Groote Keeten, totdat ik op het laatst alle textiel niet meer op zolder kon bergen en de behoefte bestond om zelf mijn eigen echte winkeltje te krijgen. Mijn vader, toen alleen nog veehandelaar, en een zeer vooruitstrevende man, liet C. de Leeuw (de vader van W de Leeuw) een tekening maken. Gang en voordeur van ons huis werden weggebroken, er werd een stuk aangebouwd en zo ontstond er voor mij een echt winkeltje van 3x5 meter. Voor de bestaande voordeur kwam een echte winkeldeur in de plaats, geheel van glas, en met mijn naam er op. 1 Zicht op Haringcarspel december 2013

Zicht op Haringcarspel | 2013 | | pagina 9